זוכי פרס אמת

מר שרון יערי


זוכה פרס אמת לשנת 2018

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: צילום

מר שרון יערי

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לשרון יערי על מחקריו המעמיקים בתחום היצירה הצילומית ותרומתו בקידום המצוינות בתחום הוראת הצילום בארץ באופן שאין שני לו ועל עבודתו אשר חוקרת את המדיום הצילומי, את החומריות של התצלום ואת השפעות הזמן והמקום על שלל מופעיו של הצילום בתרבותנו.”

קורות חיים

שרון יערי נולד ב–1966. הוא בוגר המחלקה לצילום וידיאו והדמיה ממוחשבת בבצלאל ובעל תואר מוסמך מהפקולטה לאומנות ועצוב באוניברסיטת דרבי באנגליה. עבודותיו מתמקדות בשולִי וברגיל ובפעילות יום-יומית שגרתית ברחבי הארץ, ומבטו מחלץ מהם טווח מורכב ועשיר של אבחנות סוציו-פוליטיות רגישות. המונוגרפיה המקיפה הראשונה שלו פורסמה בהוצאת Stiedl בסתיו 2013.

מאמצע שנות התשעים, עם סיום לימודיו, הוא יוצר וחוקר במגוון פרקטיקות צילומיות, כגון מונטאז', צילום ישיר בפורמט גדול, צילום מטופל במחשב, מיצבי וידיאו וצילום המנכס דימויי רדים מייד. במהלך השנים הציג תערוכות יחיד רבות במוזיאונים ובגלריות בארץ ובעולם, בהם מוזיאון הגלריה הלאומית בווילנה, מוזיאון תל-אביב לאומנות, גלריה מרטין ינדא בווינה, גלריה זומר לאומנות עכשווית בתל-אביב, מוזיאון קונסטהאוז בזלנד בבזל שבשוויץ וגלריה ליסון בלונדון. הוא גם הציג בתערוכות קבוצתיות רבות. תערוכה מקיפה, זנק אל עצמך, הוצגה במוזיאון תל-אביב בשנת 2013 והמחישה את פעילותו בנוגע לשדה הצילום המקומי והבינלאומי.

לצד העבודה היצירתית ואומנותית הוא משמש מרצה בכיר במחלקה לצילום ובתוכנית לתואר מוסמך באומניות בצלאל בירושלים ומלמד בבסיס לאומנות ולתרבות בהרצליה. שנים אחדות לימד בקמרה אובסקורה בתל-אביב, במדרשה - בית הספר לאמנות במכללת בית ברל - ובפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה. הוא מוזמן דרך קבע להרצאות אומן במוסדות אומנות שונים, בסימפוזיונים מקצועיים ובבתי ספר לאומנות בארץ ובעולם. הוא השפיע לא רק על צלמים אלא גם על ציירים ואומנים שעסקו במגוון מדיות והיה למנטור ומורה דרך לאומנים צעירים רבים, המובילים את הסצנה העכשווית, הצעירה, של האומנות הישראלית.

עבודתו זיכתה אותו בפרסים ובאותות רבים, בהם פרס קונסטנטינר לצילום ופרס נתן גוטסינר במוזיאון תל-אביב, פרס עידוד היצירה בתחומי האומנות הפלסטית, פרס ג'אנט ג'אפין מטעם קרן אמריקה-ישראל וכן בפרס מפעל הפיס להוצאת ספר אומן.