זוכי פרס אמת

מיקי קרצמן


זוכה פרס אמת לשנת 2011

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: צילום

צילום

מיקי קרצמן

מנימוקי חבר השופטים

“על יצירתו רבת הרבדים בעולם הצילום ופעילותו המתמשכת, כצלם עיתונות המסקר ומפרש אירועים כאמן בעל מעורבות והתחייבות חברתית, אישית ורעיונית המתבטאת ביצירותיו, וכמורה ומחנך המכשיר דור חדש של צלמים משפיעים.”

אבני דרך

1959 נולד בבואנוס איירס.
1971 עלה לארץ עם משפחתו.
1984 - 2014 צלם מערכת ברשת שוקן.
1989 - 2014 מלמד צילום במוסדות שונים לאמנות.
2004 שותף להקמת ארגון שוברים שתיקה.
2006 - 2014 ראש המחלקה לצילום ומרצה בכיר בבצלאל.

קורות חיים

נולד ב-1959 בבואנוס איירס שבארגנטינה. ב-1971 עלה לארץ עם משפחתו. לאחר שירותו הצבאי למד במכללה לצילום בקרית אונו. משנת 1984 ועד היום הוא צלם מערכת ברשת שוקן (העיתונים חדשות, העיר והארץ), וב-18 השנים האחרונות הוא שותף במדורו של גדעון לוי אזור הדמדומים.

משנת 1989 הוא מלמד צילום במוסדות שונים לאמנות, בהם המכללה למנהל, קמרה אובסקורה, סדנת אומני הקיבוץ, המדרשה לצילום גאוגרפי והחוג לאמנות באוניברסיטת חיפה. מאז 2006 הוא ראש המחלקה לצילום באקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל ומרצה בכיר בה. בתפקיד הזה הוא מקדם פרויקטים של שיתוף פעולה בין הסטודנטים לקהילה.

במרוצת השנים עסק בליווי ובהקמה של פרויקטים חברתיים מחוץ למוסדות האמנותיים. בין היתר, שיתף פעולה עם הקמת הקולקטיב לצילום מעורב אקטיבסטילס ומלווה עד היום את העשייה הזו. בשנת 2004 היה שותף להקמת ארגון שוברים שתיקה, והוא חבר דירקטוריון בארגון חברות, העוסק בתמיכה ויצירה במרכזים רפואיים, ובמועצה הציבורית של בצלם. 

בשנה האחרונה הוא עוסק במיפוי המרחב הבדואי סביב העיר באר שבע, ולשם כך התגורר בכפר בדואי באזור. במסגרת זו הוא עוסק גם בהוראת הצילום בפזורה הבדואית בנגב. כמו כן הוא עוסק בקידום הוראת הצילום באקדמיה לאומנות באוגנדה ומקדם פרויקט רחב היקף של הבאת צלמים בכירים מרַחבי העולם לשָהות והרצאות לסטודנטים בישראל.

עבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובעולם וזיכו אותו בפרסים, בהם פרס על שם הנריקה קלוין מטעם מוזיאון ישראל ופרס שר החינוך, התרבות והספורט ובמלגת מחקר ע”ש רוברט גרדנר מאוניברסיטת הרווארד.