זוכי פרס אמת

גברת מיכל רובנר


זוכה פרס אמת לשנת 2018

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: צילום

גב' מיכל רובנר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק למיכל רובנר על הישגיה החלוציים יוצאי הדופן בתחומי הצילום במובנו הרחב של המדיום, על סגנונה המאתגר את הגדרת גבולות המדיום סימולטנית בצילום סטילס, בווידיאו ובמיצבים מורכבים ועל יצירתה הבוחנת בישירות סוגיות פוליטיות, היסטוריות וקיומיות בעלות תוקף מיתי-מקומי ואוניברסאלי.”

קורות חיים

מיכל רובנר נולדה בישראל בשנת 1957. היא למדה לתואר בוגר בחוג לקולנוע ולטלוויזיה ובחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל-אביב ובהמשך במחלקה לצילום בבצלאל שם קיבלה תואר BFA בשנת 1985. בשנת 1978 הקימה, עם אריה המר, את בית הספר קָמֶרה אוֹבְּסְקוּרָה לאמנות. משנת 2012 היא חברה בחבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית.

עבודותיה בצילום, בווידאו-ארט, בפיסול, ברישום ובמיצב נושאות את החותם של השפה הייחודית שיצרה, אשר מאופיינת במחיקת פרטים מזהים ובערבוב חומרים ממקומות שונים, ונוגעות בשאלות של זהות, מקום והקיום האנושי. במרוצת השנים הציגה ביותר מ-70 תערוכות יחיד, בהן רטרוספקטיבה במוזיאון וויטני לאמנות בניו יורק (2002), הביתן הישראלי בביאנלה בוונציה (2003) ותערוכת יחיד בשלושה אגפים במוזיאון הלובר בפריז (2011). עבודותיה נמצאות באוספיהם של מוזיאונים מובילים ברחבי העולם, בהם המוזיאון הבריטי בלונדון, מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, המוזיאון לאמנות מודרנית ומוזיאון גוגנהיים בניו-יורק וכן במוזיאון תל-אביב ובמוזיאון ישראל.

בסדרה מקום אספה אבני בניין של בתים הרוסים של ישראלים ופלסטינים מהארץ, מהגדה המערבית ומגבול ישראל-סוריה, עבדה עם בנאים ישראלים ופלסטינים ויצרה מבנים חדשים, אשר אוצרים בתוכם היסטוריה, זיכרון וזמן. כמו כן הוזמנה ליצור עבודות קבע, בין היתר: במוזיאון ההיסטורי ביד ושם, שבו מוצגת עבודתה נוף חיים (2005) – עבודת וידיאו, אשר מהווה את הפרק הפותח של המוזיאון ומוקדשת ליהדות אירופה לפני השואה. בביתן היהודי באושוויץ-בירקנאו יצרה את עקבות חיים (2013) – חדר המוקדש למיליון וחצי הילדים היהודים שנרצחו בשואה. לתחנת המטרו Municipio בנאפולי יצרה וידיאו-פרסקו מעברים (2015). עבודת וידיאו על גבי קיר מסכים תיחנך בסוף 2018 בתחנת הרכבת החדשה Canary Wharf של רשת הרכבות Crossrail בלונדון.

יצירותיה זיכו אותה בתוארי דוקטור של כבוד מהאוניברסיטה העברית, מאוניברסיטת בן גוריון בנגב ומאוניברסיטת תל אביב. בשנת 2010 הוענק לה עיטור אביר מסדר האמנויות והספרות של צרפת.