זוכי פרס אמת

יאיר גרבוז


זוכה פרס אמת לשנת 2004

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: ציור ופיסול

ציור ופיסול

יאיר גרבוז

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לצייר יאיר גרבוז על היותו אמן יוצר ומשפיע , ומגדולי הטרובדורים הוויזואליים של האמנות הישראלית. סגנונו הייחודי הינו בעל השפעה עצומה ותרומתו לתחום האמנות והתרבות ניכרת וחשובה.”

קורות חיים

יאיר גרבוז נולד בגבעתיים ב-1945. בין 1962 ל-1967, כשהוא חבר בקיבוץ כפר החורש, למד ציור אצל רפי לביא, שנחשב בעיניו למורה-הדרך העיקרי שלו. בה בעת למד אצל הציירים משה פרופס ויחיאל קריזה במכון אבני לאמנות בתל-אביב.

את ציוריו החל להציג ב-1967. מאז הציג עשרות תערוכות יחיד והשתתף בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם. תערוכותיו הופיעו גם בפריפריה, בקיבוצים ובמרכזי תרבות. ציוריו נכללים באוספים פרטיים וציבוריים חשובים בארץ ומחוצה לה.

לצד הציור, הוא עוסק בהוראת המקצוע. משנת 1973 הוא מלמד בבית הספר לאומנות המדרשה, ומשנת 1997 הוא עומד בראשו. כמו כן לימד במכון אבני, במכללת תל-חי ובאקדמיה לאמנות בצלאל בירושלים. הוא מרצה על אמנות בערבי חוגים רבים ברחבי הארץ ונוטל חלק בימי עיון במוסְדות תרבות שונים.

בין עסוקיו הרבים הוא עוסק גם בכתיבה על אמנות, היה אחד מעורכיו של המוסף הסטירי דבר אחר (תחילה בעיתון דבר ואחר- כך בידיעות אחרונות),מעורכי תוכנית התרבות דו"ח אינטימי וכן ערך והגיש טורים ומדורים בנושאי תרבות וחברה ברדיו, 
בטלוויזיה ובעיתונות- בהם טור אישי בתוכנית תיק תקשורת בטלוויזיה החינוכית. גלריית גורדון מייצגת אותו.