זוכי פרס אמת

הסופר סמי מיכאל


זוכה פרס אמת לשנת 2007

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: ספרות

ספרות

הסופר סמי מיכאל

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק ל סמי מיכאל על שהגדיר מחדש את החוויה הישראלית והרחיב את גבולותיה באמצעות צירוף של מחוזות חברתיים שלא נכללו בה עד אז. ייצוגו האותנטי של קולו של ה"אחר" והצבת המהגר, האישה והערבי במרכז היצירות חוללו מהלך פלורליסטי רב השפעה בספרות העברית. יצירותיו מצטיינות ברקמת עלילה מרתקת ובונות מציאות ריאליסטית על גבול הפנטזיה, שקשה להינתק מעוצמת המתרחש בה.”

ראיון אישי

קורות חיים

סמי מיכאל נולד בבגדד ב-1926. 
כתלמיד בתיכון היה פעיל בתנועת השמאל בעירק למען זכויות האדם ועסק בכתיבה עיתונאית. ב-1948 הוצא נגדו צו מעצר בשל פעילותו הפוליטית, והוא נאלץ להימלט לאירן. 

ב-1949 הוא עלה לארץ. בישראל עבד בעיתונות הערבית, והיה ליהודי הראשון שהיה חבר מערכת, בעל טור ועורך בעיתון אל איתיחאד. ב-1955 פרש מהמפלגה הקומוניסטית, ובמשך 25 שנים עבד בשירות ההידרולוגי. 

הוא בוגר החוגים לפסיכולוגיה ולספרות ערבית באוניברסיטת חיפה. מיד עם סיום לימודיו, עבר מכתיבה בשפה הערבית לשפה העברית.

ב-1974 פרסם את הרומן הראשון שלו, שווים ושווים יותר. מכלול יצירתו כולל רומנים, נובלות, מחזות, ספרים לנוער וספרי עיון, בהם: חסותחופן של ערפלחצוצרה בוואדיויקטוריהגבולות הרוחמים נושקים למים;יונים בטרפלגר. יצירותיו מתורגמות לשפות רבות ונלמדות בארץ ובעולם וכן מעובדות לתיאטרון, לקולנוע ולטלוויזיה.

בכתיבתו על ה"אחר" – על מיעוטים לאומיים ואתניים, על מהגרים, על מזרחיים ועל ערבים ונשים – הקדים את הדיון הרב-תרבותי של שנות התשעים בספרות הישראלית. עיקר עניינו הוא האדם, הזוכה למבטו מתוך חמלה וחרדה לחירותו ולכבודו. הכמיהה לצדק חברתי והדאגה לזכויות אדם בכלל היא ציר מרכזי ביצירתו הספרותית וגם בעיסוקו הנוסף כנשיא האגודה לזכויות האזרח בישראל.

יצירתו זיכתה אותו בפרסים רבים, בהם פרס התרבות והמדע, פרס הנשיא, פרס ברנר, פרס ראש הממשלה, פרס אקו"ם, פרס הכבוד- גרמניה, פרס AISI-איטליה ועוד וכן תארי דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה העברית, מאוניברסיטת תל-אביב ומאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.