זוכי פרס אמת

ליא קניג-שטולפר


זוכה פרס אמת לשנת 2012

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: משחק

תיאטרון

ליא קניג-שטולפר

מנימוקי חבר השופטים

“על יובל שנים של משחק בתיאטרון הלאומי הבימה, במגוון של תפקידים קומיים וטרגיים ממיטב הרפרטואר הקלסי, המודרני והמקורי ועל שימור המורשת של התיאטרון והתרבות באידיש.”

ראיון אישי

אבני דרך

1950 נישאה לצבי שטולפר.
1961 עלו לישראל.
1962 הופיעה בפעם הראשונה על הבמה העברית.
1987 פרס ישראל לתיאטרון.
1997 פרס רוזנבלום למשחק.
1998 פרס התיאטרון על מפעל חיים.
2008 תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת תל-אביב.
2010 תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בר-אילן.

קורות חיים

נולדה בלוֹדז' שבפולין לזוג שחקנים. אביה, יוסף קאמֶן, היה חבר הלהקה הווילנאית (וילנר טרופה). אמהּ, דינה קניג, הייתה שחקנית מוערכת בפולין וברומניה והייתה מהכוכבים הגדולים של התיאטרון הממלכתי בבוקרשט.

בתום מלחמת העולם השנייה עברה, עם משפחתה, להתגורר ברומניה. בת 17 החלה, בעצתו של בעלה לעתיד, צבי שטוֹלְפֶר ובעידודה של אמה, ללמוד משחק באקדמיה הממלכתית בבוקרשט. היא בלטה מיד בכישרונה והופיעה בתפקידים ראשיים בתיאטרון. בין היתר גילמה את דמותה של אנה פרנק, וזכתה להוקרה ממלכתית. ב-1950 נישאה לצבי שטולפר, וב-1961 עלו לישראל. בתוך פחות משנה, לאחר שסיימה לימודים באולפן לעברית, קיבל אותה השחקן שמעון פינקל לעבודה בתיאטרון הבימה. ב-1962 הופיעה בפעם הראשונה על הבמה העברית בהצגה אדון פונטילה ומאטי מְשרתו של ברטולד ברכט. מיד אחר כך גילמה את דמותה של חווה במחזה בראשית מאת אהרון מגד. על התפקיד הזה הוענק לה פרס קלאוזנר לשחקנית השנה.

במרוצת השנים הופיעה ביותר ממאה הצגות בתיאטרון הבימה ובתיאטראות אחרים. עם בעלה, השחקן והבימאי צבי שטולפר, הופיעה במופעי אידיש שהוא כתב וביים. בין היתר הופיעה בהצגה כוכבים ללא שמים, שייחד שטולפר לסופרים שכתבו באידיש. היא ממשיכה במופעים האלה כמחווה של זיכרון להוריה, לבעלה ולתרבות העשירה של השפה האידית שהולכת ונכחדת.

הופעותיה על הבימה בישראל, במחזות קלסיים, מתורגמים או מקוריים, זיכו אותה בפרסים, בהם פרס ישראל לתיאטרון (1987), פרס רוזנבלום למשחק (1997), פרס התיאטרון על מפעל חיים (1998) וכן בפרס משה הלוי, בפרס כינור דוד ובפרסים מטעם עיריית תל-אביב על ההצגות כיסאות (1970) ואימא קוראז' (1975). בשנת 2008 הוענק לה תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת תל-אביב, ושנתיים אחר-כך גם מאוניברסיטת בר-אילן.