זוכי פרס אמת

פרופ' נועם שריף


זוכה פרס אמת לשנת 2003

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: מוסיקה

מוסיקה קלאסית ומחול

פרופ' נועם שריף

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' נועם שריף על היותו מוסיקאי רב צדדי : קומפוזיטור, מנצח, מסביר, מרצה ומורה, אשר הטביע חותם אישי ומיוחד ביצירתו,. כישרונו השופע ודמיונו המרשים ביצירותיו הקנו לו שם בארץ ובעולם, אשר תורם להעלאת קרנה של ישראל.”

ראיון אישי

קורות חיים

המלחין והמנצח נועם שריף נולד בתל-אביב ב-1935. את השכלתו המוסיקלית רכש אצל פאול בן-חיים וזאב פרידלנדר. ניצוח למד אצל איגור מרקביץ' בזלצבורג, וקומפוזיציה – אצל בוריס בלאכר בברלין. כמו כן למד פילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים.

את יצירתו הראשונה, אקדמות למועד, ניגנה התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של לאונרד ברנשטיין בפתיחת היכל התרבות בתל-אביב ב-1957. יצירותיו מנוגנות מאז בארץ ובעולם ומודפסות על גבי תקליטורים של חברות בינלאומיות. בין התזמורות המנגנות את יצירותיו: התזמורת הפילהרמונית של ברלין, התזמורת הפילהרמונית הישראלית, תזמורת הרדיו של בוואריה והתזמורת הסימפונית של ה-BBC. את יצירותיו מוציא לאור בית ההוצאה היוקרתי C.F.Peters. 

המפורסמות ביצירותיו הן יצירות ווקאליות, שהן חלק מטרילוגיה: מחייה המתים (התזמורת הפילהרמונית הישראלית ביצעה אותה בפעם הראשונה באמסטרדם), פאסיון ספרדי (התזמורת הפילהרמונית הישראלית ניגנה אותה בטולדו, עם זובין מהטה ופלסידו דומינגו) ותהילים של ירושלים (הושמעה בפתיחת חגיגות 3000 שנה לירושלים). 

הוא מנצח בקביעות, בארץ ובעולם, על יצירותיו ועל יצירות מהרפרטואר העולמי. תלמידיו תופסים היום מקומות חשובים כמנצחים בתזמורות ברחבי העולם. 

בין 1989 ל-1995 היה המנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון. לפני כן ניהל תזמורות שונות, ייסד וערך פסטיבלים למוסיקה ברחבי הארץ, היה יועץ מוסיקלי לפסטיבל ישראל והגיש תוכניות מוסיקה ברדיו ובטלוויזיה. 

מאז 1990 הוא פרופסור לניצוח וקומפוזיציה באקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל-אביב.במשך שנתיים גם ניהל את האקדמיה. בינואר 2002 התמנה למנהל המוסיקלי של התזמורת הקאמרית הישראלית.