זוכי פרס אמת

פרופסור יצחק סדאי

אוניברסיטת תל אביב
זוכה פרס אמת לשנת 2008

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: מוסיקה

מוזיקה

פרופסור יצחק סדאי

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' יצחק סדאי על תרומתו הייחודית בתחומי הפנומנולוגיה והאפיסטמולוגיה של המוסיקה, ועל תאוריזציה והמחשה של העקרונות הסיסטמיים הבסיסיים ביותר של המוסיקה הטונלית, שמהם נגזרות שיטות חדשות בהוראה ובמחקר האנליטי. פרסומיו מהווים תרומה משמעותית לחשיבה המוסיקלית של ימינו. כל אלא העמידו אותו כאחד מגדולי הוגי הדעות בארץ ובעולם בתחום המוסיקה.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' יצחק סדאי נולד בסופיה בירת בולגריה ב-1935. כבר מגיל צעיר גילה נטייה למוסיקה ולחשיבה מופשטת, לוגית-מתמטית. הוא עלה לארץ ב-1949. בתחילת שנות החמישים למד תיאוריה וקומפוזיציה אצל אלכסנדר אוריה בוסקוביץ ועדן פרטוש בקונסרבטוריון הישראלי והאקדמיה למוסיקה בתל-אביב. בתום לימודיו בקונסרבטוריון המשיך ללמוד קומפוזיציה אצל מלחינים ידועים בעולם. ב-1960 הקים עם הפרופסורים דן מירון (ספרות), יהואש הירשברג (מוסיקולוגיה) וזאב שוס (מתמטיקה) את בית ספר התיכון לאומנויות רננים, ובו לימד וריכז את המגמה למוסיקה.

באותה שנה החל ללמד באקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים, וב-1966 הצטרף אל הסגל האקדמי של אוניברסיטת תל-אביב, שם היה ראש האקדמיה למוסיקה, ראש המעבדה למוסיקה אלקטרו-אקוסטית שייסד וראש המחלקה ללימודי התיאוריה והקומפוזיציה.

הוא היה סגן נשיא הקונפדרציה הבינלאומית למוסיקה אלקטרו-אקוסטית וחבר כבוד של האגודה הצרפתית לאנליזה מוסיקלית. יצירות מפרי עטו נבחרו לנגינה בפסטיבלים בינלאומיים למוסיקה בת-זמננו, בהם פסטיבלים בפראג, קופנהגן ועוד. בעבודתו היה ראשון החוקרים של האלמנטים הפרה-קומפוזיציוניים של המוסיקה הטונלית והגה תיאוריה סיסטמית של המוסיקה הטונלית. התיאוריה שלו נבחנה ברמה גנרטיבית באמצעות תוכנת מחשב מיוחדת שפותחה בשנות השבעים במכון ויצמן. נוסף על תחום הקומפוזיציה והאנליזה עסק בפנומנולוגיה של הפרספציה המוסיקלית ובאפיסטמולוגיה של המוסיקה. במרוצת השנים כתב ספרים ומאמרים בנושאים האלה והִרצה בכנסים בינלאומיים. כמו כן לימד באקדמיות למוסיקה ובאוניברסיטאות שונות, בהן פריז, ניו-יורק, פרנקפורט ובודפשט.