זוכי פרס אמת

יוני רכטר


זוכה פרס אמת לשנת 2008

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: מוסיקה

מלחין מעבד ומנהל מוזיקלי

יוני רכטר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס אמ"ת מוענק למלחין, המעבד והמנהל המוזיקלי יוני רכטר, אחד המוזיקאים הבולטים שצמחו בשנות השבעים וממשיכים ליצור עד היום, על עשרות שירים שהלחין ועיבד במגוון סגנוני רחב ועל תרומתו המשמעותית לזמר העברי בזכות שירי המשוררים שהלחין לגדולי הזמרים בישראל.”

ראיון אישי

קורות חיים

יוני רכטר נולד ב-1951. הוא החל ללמוד מוזיקה כאשר היה בן שמונה. 

ב-1970 התגייס לצה"ל והיה קלידן בלהקת התותחנים, שבה התפרסמו שיריו הראשונים. עם שחרורו הצטרף ללהקת כוורת. בה בעת למד באקדמיה למוזיקה בתל-אביב והקים את ההרכב האוונגרדי 14 אוקטאבות. הוא למד הרמוניה, תיאוריה וקונטרפונקט, פסנתר (בישראל ובארצות הברית) והלחנה. ב-1976 החל לעבוד עם אריק איינשטיין, כאשר הלחין שירים וכתב עיבודים לתקליטו האהבה פנים רבות לה.

באותה תקופה ניהל את המופע של אסתר עופרים והלחין את שירי המופע והתקליט הכבש השישה-עשר. כמו כן כתב מוזיקה ללהקת המחול ענבלולהצגות תיאטרון רבות. ב-1979 ראה אור תקליט הסולו הראשון שלוהתכוונות. תקליט הסולו השני שלו, בגובה העיניים (עם עלי מוהר, שותפו לכתיבה במרוצת השנים), ראה אור ב-1986. ב-1988 יצר את האלבומיםשירי אברהם חלפי ופעם הייתי ילד עם הזמר אריק איינשטיין. ב-1990 הועלה בפסטיבל ישראל ערב מיצירת ושמו העיקר זה רומנטיקה.

שיריו היו לנכסי צאן ברזל של הזמר העברי, בהם עטור מצחךמה עושות האיילותהילדה הכי יפה בגןגן סגורשיר נבואי קוסמי עליז, ועוד עשרות שירים שהלחין לזמרים רבים. 

עבודתו זיכתה אותו בפרסים. שירו עטור מצחך נבחר לשיר העברי הטוב ביותר. כמו כן זכה בפרס אקו"ם (למלחין השנה, 1990, ולמפעל חיים, 1992), בפרס תיאטרון חולון (2003) ועוד.