זוכי פרס אמת

פרופ' בטי אוליברו


זוכה פרס אמת לשנת 2015

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: מוזיקה (הלחנה)

פרופ' בטי אוליברו

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' בטי אוליברו על יצירתה הייחודית, שפרצה דרך אל האוונגרד ומייצגת סינתזה רב גונית של מזרח ומערב, מסורת יהודית, נעימות אתניות וליטורגיקה ספרדית ומזרח-תיכונית במנעד נרחב.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' בטי אוליברו נולדה בישראל בשנת 1954. היא למדה בישראל עם יצחק סדאי ולאון שידלובסבקי ובארצות הברית והשתלמה שנים אחדות אצל לוצ'אנו בריו באיטליה. תואר דוקטור בקומפוזיציה השלימה באוניברסיטת בר־אילן, אחרי שזכתה גם לתעודת אומן בקומפוזיציה מהאקדמיה למוזיקה ע"ש רובין באוניברסיטת תל־אביב ומאוניברסיטת ייל בארה"ב.

יצירותיה מנוגנות על ידי מיטב התזמורות וההרכבים בישראל ובעולם, בהם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית של שיקאגו, הפילהרמונית של ניו יורק ומינכן, התזמורת של רשות השידור הבריטית, הפילהרמונית המלכותית של שטוקהולם ועוד. יצירותיה הושמעו בפסטיבלים בינלאומיים יוקרתיים בכל רחבי העולם. למשך זמן הייתה מלחינת הבית של התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור. כמו כן הייתה חברת המדור למוזיקה במשרד התרבות ומרצה באוניברסיטה הפתוחה.

לצד הלחנה היא משמשת מרצה מן המניין באוניברסיטת בר־אילן. שנים רבות היא מרצה ומעבירה כיתות אומן באוניברסיטאות יוקרתיות ובבתי ספר גבוהים למוזיקה בארצות הברית, בהן ייל, הרוורד, אוניברסיטת קליפורניה, בית הספר ג'וליארד ועוד.

עבודתה ויצירותיה זיכו אותה בפרסים, בהם פרס שרת התרבות, פרס אקו"ם על הישג השנה בתחום המוזיקה הקונצרטנטית ופרס על מפעל חיים, פרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים (פעמיים), פרס לנדאו, פרס רוזנבלום ופרס ליאונרד ברנשטיין.