זוכי פרס אמת

יאיר ורדי


זוכה פרס אמת לשנת 2009

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: כוריאוגרפיה וריקוד

כוריאוגרפיה וריקוד

יאיר ורדי

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק ליאיר ורדי על ייזום וניהול של מגוון עשיר ורחב של אירועי מחול, על הקמת בית חם למחול הישראלי ופתיחתו לעושר של סגנונות ותכנים, על עידוד יוצרים בישראל בתחום המחול, על יצירת מסגרות מקצועיות ליצירה בתחום המחול בישראל ועל הפיכת המחול הישראלי לשגריר התרבות של מדינת ישראל.”

ראיון אישי

אבני דרך

1948 נולד בקיבוץ כפר בלום.
1983 הקים את תיאטרון המחול האנגלי ואת המרכז למחול בניו קאסל.
1988 חזר ארצה והתמנה למנהל מרכז סוזן למחול ותיאטרון בנווה צדק.
1992 - 1996 יזם תחרות המחול הבינלאומית

קורות חיים

יאיר ורדינולד בקיבוץ כפר בלום בשנת 1948. ספורטאי מחונן, רקדן בלהקות המקומיות,הגיע ללהקת בת שבע שם למד והפך לחבר להקה, רקדן ראשי וכוריאוגרף. רקד ביצירותיהם של מרתה גראהם, גלן טטלי, ג'ון באטלר, ג'ון קרנקו ומשה אפרתי ובבלט רמבר בלונדון עבד עם כריסטופר ברוס, נורמן מוריס, לינדסי קמפ ורבים נוספים. רקד עם רודולף נורייב וחברים באיטליה ובהוואי. בשנת 1983 הקים את תיאטרון המחול האנגלי ואת המרכז למחולבניו קאסל.

בשנת 1988 חזר ארצה והתמנה למנהל מרכז סוזן למחול ותיאטרון בנווה צדק, מרכז שעדיין לא היה קיים,ושהיה בשלבי בניה ראשונים. במשך עשרים שנה טיפח ורדי את המוסד ששמעו יצא למרחוק, ויצר מרכז מחול שמעטים כמוהו בעולם. המרכז הפך לבית ליוצרים מכל הזרמים, רקדנים, כוריאוגרפים, מוזיקאים ותאורנים. בפניה לקהלים שונים המרכז הפך את המחול מאמנות שולית לזרם מרכזי בחיי התרבות של ישראל. תחרות המחול הבינלאומית שיאיר ורדי יזם בשנים 1992-1996 הפכו את המוסד לשם דבר בעולם, וכמה מגדולי המחול העכשווי הופיעו במסגרתו. בהמשך קיבלה ההתקשרות עם להקות מחול בינלאומיות נופך אחר כאשר ורדי יצר את "דאנס אירופה" ו"תל אביב דאנס" ואיפשר לקהל המקומי להכיר יוצרים עכשווים מתרבויות אחרות, כאשר המיגוון הולך וגדל.

שבוע של "חשיפה בינלאומית" שורדי יזם , מגיעים כל שנה עשרות נציגי תרבות, מנהלי פסטיבלים , יוצרים ועיתונאים מרחבי תבל כדי להכיר את היצירה הישראלית ולהזמין יצירות מחול ישראליות לפסטיבלים והופעות. התרומה של מרכז סוזן דלל להפצת התרבות הישראליתבעולם היא יחידה וללא מתחרים.  ורדי זכה בפרס כינור דוד על כוריאוגרפיה, בפרס רוזנבלום של עירית תל אביב על תרומתו לחיי התרבות בעיר, את אות אביר לגיון הכבוד של ממשלת צרפת על תרומתו לקירוב התרבות הצרפתית, ואת פרס היצואן המצטיין מטעם משרד החוץ, המחלקה לקשרי תרבות. 

יאיר ורדי הוא ראש המחלקה למחול באקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים, חבר בועדות שיפוט בינלאומיות, יועץ אמנותי לפסטיבלים וחבר בקרן למצוינות בתרבות.