זוכי פרס אמת

'מיכאל גורביץ


זוכה פרס אמת לשנת 2005

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: בימוי ומשחק בתיאטרון

בימוי ומשחק

'מיכאל גורביץ

מנימוקי חבר השופטים

“על עשרות הצגות תיאטרון שביים וכתב, על תרומתו לתיאטרון הישראלי בזכות סגנון בימוי ייחודי שפיתח בעבודתו האמנותית, על שנים של הוראת אמנות המשחק, על חינוכם האמנותי של עשרות שחקנים והעמדת כישוריהם לרשות תיאטרוני ישראל.”

קורות חיים

מיכאל גורביץ' נולד בישראל ב-1951. הבמה היתה חלק מחייו כבר מילדותו, כאשר ליווה את אמו, הרקדנית הִילְדה קסטן, מחלוצות המחול בארץ-ישראל, להופעותיה, ואת אביו, הצייר ומעצב התפאורות אנטול גורביץ', למופעי הבובטרון. את הצגותיו הראשונות יצר בתיאטרון הבובות הקטן ובפנס הקסם שבנה לו אביו.

לאחר שירות צבאי בלהקת פיקוד צפון, החל ללמוד בסטודיו למשחק ניסן נתיב. עם סיום לימודיו החל ללמוד בסטודיו ושם גם ביים את הצגותיו הראשונות.
 
ב-1980 הכיר את נסים אלוני, שהיה חונכו ומורה הדרך שלו בעולם התיאטרון. שנה אחר-כך ביים בתיאטרון הבימה את חקירה חוזרת בעניין מותו המוזר של אנרכיסט מפוקפק. בעקבות הצלחתה של ההצגה התמנה לבימאי הבית של התיאטרון. 

בד בבד המשיך ללמוד, ללמד וליצור את יצירותיו האישיות, בהן כולם היו בני חוץ מנעמי (עם דניאל לפין ויוני להב) שהיתה ללהיט. במרוצת השנים כתב וביים כ-50 מחזות.

אחרי שש שנים של עבודה בתיאטרון הבימה פרש וביים בתיאטרון הקאמרי את מקבת. מאז ביים בכל התיאטראות בארץ. בשנת 1999 ביים בתיאטרון החאן הירושלמי את מחזהו צל חולף, מחזה ללא מילים, ושנה אחר-כך נתמנה למנהל האומנותי של התיאטרון – תפקיד שהוא ממלא עד היום. לצד רפרטואר קלאסי, הוא מקפיד לשלב רפרטואר מקורי, כאשר המחזות המקוריים נכתבים בזמן החזרות. רבים משחקני התיאטרון הם תלמידיו לשעבר. 

בין עבודות הבימוי הבולטות שלו: גן ריקימלאכת החייםקרוםהלילה ה-12חלום ליל קיץהחולה המדומה, הקמצן, מלחמה על הבית ועוד.