זוכי פרס אמת

אורנה פורת ז"ל


זוכה פרס אמת לשנת 2005

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: בימוי ומשחק בתיאטרון

בימוי ומשחק

אורנה פורת ז"ל

מנימוקי חבר השופטים

“על 57 שנות יצירה על בימותיהם של תיאטרוני ישראל, על תרומתה הציבורית-לאומית, בחינוך ילדים ונוער לצפייה בהצגות תיאטרון ועל העלאת עשרות הצגות על בימתו ממיטב הרפרטואר העולמי.”

אבני דרך

1924 - 2015

קורות חיים

אורנה פורת נולדה בקלן שבגרמניה בשנת 1924 למשפחה פרוטסנטנטית. ב-1942 סיימה לימודי משחק, וכאשר התוודעה לגורל העם היהודי בשואה החליטה לעזוב את גרמניה. ב-1947 עלתה לארץ עם בעלה יוסף, יהודי יליד קלן, וכעבור שנים אחדות התגיירה.

ב-1948 התקבלה ללהקת תיאטרון הקאמרי, ובמשך שנים רבות גילמה בו וברב התיאטראות בארץ – הבימהבית לסיןתיאטרון באר-שבע,יידיש שפיל וכן בקולנוע ובטלוויזיה – דמויות רבות ממבחר המחזאות העולמית והמקורית. ב-1964, לאחר שלוש שנים בצרפת, חזרה לתיאטרון הקאמרי כשחקנית וכחברת הנהלה. 

ב-1965 ייסדה, במסגרת התיאטרון הקאמרי, את התיאטרון לילדים, ובשנת 1970 את התיאטרון לילדים ולנוער מייסודו של משרד החינוך והתרבות. את התיאטרון הזה ניהלה במשך שנים רבות וכיום הוא נושא את שמה. במהלך שנותיה בתיאטרון גם ביימה, בין היתר את ההצגותאנה פראנקאגדת שלושה וארבעהעושה הנפלאות ועוד. לצד העבודה על הבמה, בארץ ומחוצה לה, הייתה מרצה בכירה בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל-אביב. כמו כן הייתה שותפה להקמתו של אסיטג', ארגון בינלאומי לתיאטראות לילדים והייתה חברה בהנהלתו.

עבודתה על הבמה זיכתה אותה בפרסים רבים, בהם: פרס ברנרפרס קלויזנרכינור דוד (1970, 1974, 1980), פרס ישראל, פרס מאיר מרגלית, פרס על-שם רפאל קלצ'קין, פרס מפעל חיים מטעם איגוד אמני ישראל, תואר דוקטור לשם כבוד ממכון וויצמן, אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת תל-אביב, ואשת מופת מטעם אוניברסיטת חיפה. 

לאחרונה היא משתתפת בשלוש הפקות: אור וצל – ערב יחיד מיצירות לאה גולדברג (התיאטרון הקאמרי), מים גנובים (התיאטרון העירוני באר-שבע) ובתפקיד הצדיק בהפקת הדיבוק (תיאטרון פולני).