זוכי פרס אמת

אדר' שלמה אהרונסון


זוכה פרס אמת לשנת 2014

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: אדריכלות

אדריכלות

שלמה אהרונסון

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לאדריכל שלמה אהרונסון על יצירת שינוי בתפיסת עיצובו של הנוף בישראל בפרויקטים רחבים לאורכה ולרוחבה של הארץ ועל עשייה חלוצית תוך התייחסות לנוף המקומי ולרבדיו ההיסטוריים, הגיאולוגיים והתרבותיים.”

ראיון אישי

קורות חיים

אדריכל הנוף שלמה אהרונסוןנולד בחיפה ב־1936. בתום שירותו בנח"ל נסע ללמוד אדריכלות באוניברסיטת ברקלי. תואר שני באדריכלות נוף ותכנון ערים השלים באוניברסיטת הרווארד.

ב־1968, לאחר שנה של עבודה במחלקה לאדריכלות של מועצת לונדון־רבתי, שב לישראל. לאחר תקופה קצרה של עבודה במחלקת מהנדס העיר ירושלים פתח משרד אדריכלות - אדריכלות נוף ותכנון ערים. מאז ועד היום תכנן מאות פרויקטים בארץ ובעולם - רבים מהם בירושלים. בין היתר תכנן את טיילת הס עם לורנס הלפרין, את טיילת שרובר ואת הגן הבוטני בגבעת רם ועיצב רבים מחללי החוץ ביד ושם ואת רחבת תיאטרון ירושלים. כמו כן תכנן את הגן הלאומי הקסטל, את פארק עצמאות ארצות הברית בהרי יהודה ואת פארק ספיר בערבה. הוא גם עסק בתכנון פרויקטים לשימור אתרים היסטוריים, בהם הגן הלאומי קיסריה ובית גוברין. במרוצת השנים עיצב תוכניות אב נופיות לערים, בהן כרמיאל, באר שבע, הוד השרון ואילת ואת פרישׂת צה"ל בנגב אחרי הסכם השלום עם מצרים. כמו כן הוא היה העורך של הפרק הנופי בתמ"א 35.

במרוצת השנים היה מרצה אורח באוניברסיטאות רבות בעולם וכן לימד במחלקה לתכנון אורבני ולימודים אזוריים באוניברסיטה העברית והיה פרופ' (חוץ) במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל. שנים אחדות היה יושב ראש איגוד אדריכלי הנוף בישראל. עבודותיו זיכו אותו בפרסים, בהם אות הצטיינות והוקרה כבוגר אוניברסיטת ברקלי, קליפורניה, ארה"ב פרס האגודה האמריקנית לאדריכלות נוף על תכנון הגן המרכזי בנמל התעופה בן־גוריון (2005), פרס קרוון לאדריכלות גנים ונוף (בשנת 1998), פרס ישראל היפה על טיילת שרובר (1991), פרס התוכנית הטובה ביותר בתערוכת אקספו ביפאן בעבור עיצובו של הביתן הישראלי (1990) ופרס קרן לוקוס על אדריכלות בת־קיימא 2011. בשנת 2012 הוענק לו עיטור הכבוד יקיר ירושלים.