זוכי פרס אמת

צבי נרקיס ז"ל


זוכה פרס אמת לשנת 2006

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: אדריכלות

אדריכלות ועיצוב

צבי נרקיס ז"ל

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק למעצב צבי נרקיס על יצירתו בתחום עיצובה של האות העברית, על הגופנים שעיצב במשך יובל שנים אשר אפשרו את הפיכת הכתב העברי המסורתי לכתב מודרני ועל כך שהשכיל לשלב ביצירת האות העברית בין מסורות עתיקות לבין תפישות עיצוריות מודרניות.”

קורות חיים

צבי נרקיס נולד ברומניה ב-1921. הוא עלה לארץ ב-1944 והשתקע בירושלים, שבה החל ללמוד ציור אצל יעקב שטיינהרט ומדרכי ארדון ובהמשך גרפיקה בבצלאל החדש. מיד עם תחילת לימודיו "הוקפץ" ללימודי השנה השנייה, ולאחר שנה הוזמן לעבוד במחלקה הגראפית שלקרן קימת לישראל

בין 1950 ל-1955 היה המעצב הראשי ביחידות לעזרי אימון בצה"ל, ועמד בראש יחידה לעיצוב ספרי הדרכה בחיל האוויר. 

ב-1955 פתח סטודיו משלו לעיצוב גרפי ולטיפוגרפיה, שבו הוא עוסק כבר 50 שנה בעיצוב ספרים, תערוכות, בולים, שטרות, מטבעות, כרזות וסמלים. בין היתר עיצב שני ספרי תנ"ך, שבעבורם יצר אותיות דפוס ייחודיות – תנ"ך חורב ותנ"ך האוניברסיטה העברית - כתר ירושלים. הוא עיצב את כרזת התיירות הראשונה של מדינת ישראל, את ביתן צה"ל בתערוכת העשור (1958), את מדליית הניצחון (1967), את מדליית השלום (1977) ואת אחדים משטרי הכסף של בנק ישראל.

הוא התמחה בעיצוב אותיות דפוס (גופנים), והיה למעצב הטיפוגרפי הפורה ביותר של אותיות הדפוס העברי במאה העשרים. הוא יצר את אות הספר הסאנס-סריפית (נטולת התגים) העברית הפופולארית ביותר, ובמרוצת השנים עיצב ארבע עשרה משפחות של אותיות. אותיות הספר שיצר, הנושאות את שמו - נרקיס, פופולאריות ביותר ונכנסו לשימוש נפוץ בישראל. הוא יצר חמש מתוך עשר אותיות הדפוס השגורות בישראל .

כמו כן היה יועץ אקדמי בקורס העיצוב הגראפי בטכניון ונשיא אגודת המעצבים הישראלית.

עבודותיו הוצגו בפרסומים רבים בארץ ובעולם.