זוכי פרס אמת

אדר' יעקב יער


זוכה פרס אמת לשנת 2014

בקטגוריה: תרבות ואמנות
בתחום: אדריכלות

אדריכלות

יעקב יער

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לאדריכל יעקב יער על שנים של עיצוב המרחב העירוני הבנוי בישראל, על מפעל השיכון הציבורי ועל מנעד עבודותיו בשימור ובהתחדשות תוך הבנה לצורכי האדם, הסביבה והמרחב.”

קורות חיים

האדריכל יעקב יער נולד בגרמניה בשנת 1929. בן חמש עלה לארץ עם משפחתו ולמד בבית הספר אוהל שֵם ברמת גן ואחר־כך בגימנסיה הרצליה בתל־אביב. בתום לימודיו היה נוטר במשטרת היישובים העבריים וחייל בצה"ל. עם שחרורו, בסתיו 1949, החל ללמוד אדריכלות בטכניון בחיפה. הוא סיים את לימודיו בהצטיינותוקיבל דיפלומה כאינג'נר (ארכ'). חמש שנים עבד במשרד האדריכלים שרון־אידלסון בתל־אביב ובסיומן ייסד עם רעייתו האדריכלית אורה (גרסטנפלד) יער משרד אדריכלים עצמאי בתל־אביב.

מראשית דרכם המקצועית עסקו בתכנון פרויקטים של בנייה ציבורית־חברתית, בהם שכונות לעולים חדשים, לזוגות צעירים ולמפונים משכונות מצוקה: בשנות השישים תכננו קבוצת בתים בגבעת המורה בעפולה, קטע משכונת נווה רסקו ברמת השרון ואת שכונת אלי כהן בכפר סבא. בשנות השבעים תכננו את שכונת כפיר בתל־אביב, על כך זכו, עם אדריכל הנוף הלל עומר (המשורר ע. הלל), בפרס רוקח. בשנות השמונים תכננו את שכונת פסגת זאב בירושלים, ובעשור שאחר־כך - את שכונת רמת שלמה (ירושלים) ואת שכונת המשתלה (תל־אביב). בשנות האלפיים תכנן עם שותפיו: אביב יער וטל יער קוסט, את פרויקט כיכר השוק (מִתחם השוק הסיטונאי) בתל־אביב וכן שכונות חדשות בקרית שמונה, בראש העין, במודיעין, בנתיבות ובקרית גת.

במרוצת השנים היה, בין היתר, יושב ראש אגודת האדריכלים בישראל וחבר בגופים ומועצות ציבוריות שונות. שנים רבות לימד בפקולטה לאדריכלות בטכניון ובבית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל־אביב.

עבודותיו זיכו אותו בפרסים, בהם פרס ישראל לאדריכלות (2007) וכן פרסים מקצועיים בהם פעמיים פרס רוקח על תכנון התחדשות יפו העתיקה ותכנון שכונת כפיר, פרס קפלן על הניהול, התכנון וההקמה של שכונת פסגת זאב בירושלים ופרס על שם עוזי רוזן מטעם איגוד האדריכלים בירושלים על תכנון השיקום של הרובע היהודי בעיר העתיקה.