זוכי פרס אמת

פרופ' ישראל מ' תא-שמע ז"ל


זוכה פרס אמת לשנת 2002

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: תלמוד

תלמוד

פרופ' ישראל מ' תא-שמע ז"ל

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' ישראל תא שמע על תרומתו להעלאת מחקר הספרות התלמודית והרבנית למדרגה מדעית חדשה.”

קורות חיים

פרופ' ישראל מ' תא-שמע נולד בתל-אביב ב-1936. הוא התחנך בישיבת היישוב החדש, ובאוניברסיטה העברית למד תלמוד לתואר ראשון ושני. את פרנסתו מצא במשך 18 שנים כמזכיר, ואחר-כך כעורך משנה, למדעי היהדות באנציקלופדיה העברית. במקביל עסק במחקר במדעי היהדות ופִרסם כ-40 מחקרים מדעיים בתחום חקר הספרות הרבנית של ימי הביניים. ב-1977 הצטרף למכון ללימודים מתקדמים של האוניברסיטה העברית.

את הדוקטורט קיבל מאוניברסיטת בר-אילן, ובשנת 1978 החל ללמד במחלקה לתלמוד באוניברסיטה הזו. לאחר שהתקדם בכל דרגות ההוראה, מונה למרצה בכיר באוניברסיטה העברית ולמנהל המכון לתצלומי כתבי-היד העבריים שליד הספרייה הלאומית בירושלים. באותן שנים היה חבר מערכת תרביץ ומזכיר מדעי של מפעל מקיצי נרדמים והשתתף בכנסים בינלאומיים רבים. את מחקריו פִרסם בכ-170 מאמרים ובשבעה ספרים שזכו להכרה מדעית.

כל מחקריו עוסקים בספרות הרבנית של ימי הביניים באירופה, בין השנים 1000 ל-1500, ובחקר התפתחות ההלכה בתקופה הזו. המחקרים זיהו את המחברים השונים ואת ספריהם והגדירו את האסכולות המשפטיות והספרותיות שהתגבשו במרכזים היהודיים באירופה ואת היחסים בין המרכזים התורניים הבולטים בשנים האלה. מפעל החיים המחקרי הזה הביא לבניינו של תחום מחקר אוטונומי וחדש במסגרת תולדות הרוח של היהודים בימי הביניים.