זוכי פרס אמת

פרופ' יעקב זוסמן


זוכה פרס אמת לשנת 2006

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: תלמוד

תלמוד

פרופ' יעקב זוסמן

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' יעקב זוסמן על תרומתו רבת-המעוף ורבת הפנים לחקר ספרות התלמוד, ועל היותו אבן שואבת לחוקרי התלמוד והספרות הרבנית בארץ ובעולם כולו.”

קורות חיים

יעקב זוסמן נולד ב-1931 בבודפשט שבהונגריה למשפחת רבנים ותלמידי חכמים. סבו מצד אביו היה רבה הראשי של בודפשט, וסבו מצד אמו היה נכדו של החתם סופר. ב-1944, עם פלישת הגרמנים להונגריה, נמלטה משפחתו ברכבת קסטנר, ודרך ברגן-בלזן הגיעו לשוויץ. את לימודיו המשיך שם בישיבות תורניות. 

ב-1949 עלה לארץ ולמד בישיבת חברון עד ששינה מסלול חייו. הוא לימד בבית-ספר עממי, ועם השלמת בחינות הבגרות החל ללמוד באוניברסיטה העברית תלמוד והיסטוריה של עם ישראל. הוא סיים בהצטיינות תארים ראשון ושני. תואר דוקטור הוענק לו על עבודה בנושא סוגיות בבליות לסדרים זרעים וטהרות. במשך שנים רבות לימד בחוג לתלמוד והיה לראש החוג, ובמשך שלוש שנים עמד בראש המכון למדעי היהדות.

הוא התמחה בחקר התלמוד הבבלי, התלמוד הירושלמי וספרות המדרשים. במחקריו עסק בשאלות היסוד של התלמוד הירושלמי, גלגוליו, היווצרותו, היקפו ומסירתו.

במרוצת השנים פרסם מגוון רחב של מחקרים ומאמרים, בהם מאמרים העוסקים בתגליות מרתקות בתחום ספרות חז"ל: כתובת פסיפס מבית הכנסת העתיק ברחוב שבעמק בית שאן; טקסט הלכתי מספריית כת מדבר יהודה; וכן ספר הירושלמי המורכב מקטעי טקסטים שנתגלו בספריות באירופה. לאחרונה פרסם חיבור נרחב על תורה שבעל-פה, פשוטה כמשמעה, ובו דן בסוגיית האוריינוּת של ספרות חז"ל הקדומה.

הוא חבר האקדמיה ללשון העברית וחבר במועצות ובמערכות מדעיות שונות. 

כמו כן שימש פרופ' אורח באוניברסיטאות ובמכוני מחקר שונים בעולם.
 
ב-1997 זכה בפרס ישראל לחקר התלמוד.