זוכי פרס אמת

פרופ' מנחם כהנא


זוכה פרס אמת לשנת 2009

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: תלמוד

מנחם כהנא

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' מנחם כהנא, חוקר ספרות חז"ל, על מחקריו המקיפים ועל חיבוריו בתחום ספרות המשנה והתוספתא, מדרשי ההלכה והאגדה הספרות התלמודית.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' מנחם כהנא נולד בישראל ב-1946 בקבוצת יבנה, ובה למד בבית הספר היסודי ובבית הספר התיכון. לאחר הצבא למד בישיבת אוצר התלמוד ובישיבת מרכז הרב. ב-1970 החל ללמוד בחוגים לתלמוד ומחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים וב-1982 השלים תואר דוקטור בהדרכת פרופ' א"ש רוזנטל. בעת לימודיו עבד כחקלאי וכמורה בקבוצת יבנה. באוניברסיטה העברית היה מרצה, מרצה בכיר ופרופ' מן המניין, ושימש, בין היתר, ראש החוג לתלמוד, חבר בוועדות האקדמיות של המרכז לחינוך יהודי והמכון לחקר המשפט העברי וחבר במערכת כתב העת תרביץ.

לצד עבודתו באוניברסיטה שימש חבר בהנהלת גשר, התנועה להידברות בין חילונים לדתיים ומורה בכרם, מכון יהודי-הומניסטי להשתלמות מורים. כמו כן היה חבר בהנהלת מפעל פרידברג לפרסום הגניזה, חבר בהנהלת האיגוד העולמי למדעי היהדות ומסוללי הדרך לחידוש היחסים המדעיים של מדינת ישראל עם ברית המועצות.

תחום מחקרו העיקרי הוא מדרשי ההלכה של התנאים, הכולל איתור כתבי יד לא נודעים ברחבי העולם, תיאור כתבי היד של מדרשי ההלכה ושל חיבורים מימי הביניים שנעזרו בהם, הוצאה לאור של קטלוג אוצר כתבי היד של מדרשי ההלכה הגנוזים בספריות העולם כולו ותעתיקים של קטעי מדרשי ההלכה מן הגניזה. מחקריו הניבו, בין השאר, מבוא מקיף למדרשי ההלכה, ההדרת קטעים חדשים ממדרשי הלכה אבודים, גילוי ופרסום של ספרי זוטא דברים, מדרש תנאי שקיומו לא נודע עד עתה, והוצאת מהדורות מדעיות עם פירוש ארוך של המכילתות לפרשת עמלק בספר שמות וספרי במדבר חלק א (בדפוס). כמו כן פרסם מאמרים ובהם חשף את התבנית המספרית של עריכת המשנה ודן בעיצוב מחלוקות החכמים המתוארות בה, האיר את עריכתן המגמתית של מחלוקות מוחלפות בתלמוד הבבלי ודן בהיבטים שונים של מחקר מדרשי האגדה.