זוכי פרס אמת

פרופ' אבישי מרגלית


זוכה פרס אמת לשנת 2007

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: פילוסופיה

היסטוריה

פרופ' אבישי מרגלית

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' אבישי מרגלית על תרומתו המקורית ורבת ההשפעה בתחום המחשבה הפוליטית, האתיקה והפילוסופיה של הדת, ועל עבודותיו העוסקות בסוגיות המוסריות והפוליטיות המורכבות של זמננו. כל אלה העמידו אותו כאחד הפילוסופים החשובים בישראל ובעולם.”

ראיון אישי

קורות חיים

אבישי מרגלית נולד בישראל ב-1939. הוא גדל והתחנך בירושלים. לאחר סיום לימודיו בתיכון שליד האוניברסיטה שירת בנח"ל המוצנח. ב-1960 החל את לימודיו בפילוסופיה וכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים. בעת לימודיו היה, למשך חמש שנים, מדריך בכפר נוער של עליית הנוער. בזכות מלגה מטעם המועצה הבריטית נסע לאוקספורד, שם שהה מ-1968 עד 1970. 

ב-1970 הוכתר בהצטיינות בתואר דוקטור בפילוסופיה, בהדרכת פרופ' יהושע בר-הלל, והתמנה למרצה בחוג לפילוסופיה. עד לפרישתו לגמלאות בשנת 2006 לימד בחוג והיה פרופסור בקתדרה ע"ש שולמן לפילוסופיה. בשנת 2006 התמנה ל"ג'ורג' קינן פרופסור" במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון.

מחקריו עוסקים בתחומים נרחבים בפילוסופיה. שלושה מספריו יצאו בהוצאת הרווארד: עבודת אלילים (עם משה הלברטל), 1992; חברה הגונה, 1996; אתיקה של זיכרון, 2002. כמו כן פרסם ספרים בנושאי תרבות ופוליטיקה, ביניהם ספרו (עם איאן בורומה), אוקסידנטליזם(2004). ספריו תורגמו לשפות רבות.

במרוצת השנים היה מרצה, עמית ופרופסור אורח באוניברסיטאות רבות, בהן אוקספורד (בין היתר היה "פרופסור ברטלסמן", 2004), הרווארד, פרינסטון, ברלין, פראג, פירנצה, אוניברסיטת ניו יורק, ועוד. 

בשנת 2001 הוענק לו הפרס הבינלאומי "פרס שפינוזה" באמסטרדם. ב-1999 נשא את הרצאות הורקהיימר בפרנקפורט, את הרצאות סימון ווייל בסידני וב-2005 את הרצאות טנר בסטנפורד.