זוכי פרס אמת

פרופ' ברכיהו ליפשיץ

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2011

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: משפט עברי

משפט עברי

פרופ' ברכיהו ליפשיץ

מנימוקי חבר השופטים

“על שנים של עבודת מחקר יסודית בתחום המשפט העברי, שבה הביא להבנה של היבטים מרכזיים ויסודיים בתחומי המשפט וההלכה, על הוצאה לאור של ספרות הלכתית ואקדמית ועל תרומה לחברה הישראלית בשפע פעילויותיו המקצועיות והציבוריות.”

אבני דרך

1947 נולד בישראל.
1974 .תואר בוגר במשפטים באוניברסיטה העברית בהצטיינות.
1977 תואר מוסמך בתלמוד בהצטיינות.
1979 תואר דוקטור במשפטים בהצטיינות.
1979 התמנה לחבר סגל בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית.
1996 הועלה לדרגת פרופסור מן המניין והופקד על הקתדרה למשפט השוואתי על שם הרכבי.

קורות חיים

נולד בישראל ב-1947. הוא שירת בחטיבת הנח"ל ולמד בישיבת כרם ביבנה. ב-1974 סיים בהצטיינות את לימודיו לתואר בוגר במשפטים באוניברסיטה העברית. שלוש שנים אחר כך סיים, גם כן בהצטיינות, תואר מוסמך בתלמוד, ובשנת 1979 סיים בהצטיינות את לימודיו לתואר דוקטור במשפטים. עם סיום לימודיו התמנה לחבר סגל בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. ב-1996 הועלה לדרגת פרופסור מן המניין והופקד על הקתדרה למשפט השוואתי על שם הרכבי. בפקולטה למשפטים מילא שורה של תפקידים, בהם סגן הדיקן, דיקן וכן ראש המכון לחקר המשפט העברי. הוא גם כיהן בשורה ארוכה של תפקידים אקדמיים באוניברסיטה. שנים רבות הוא העורך הראשי של שניים מכתבי העת המובילים בתחומו: שנתון המשפט העברי ו-Jewish Law Annual.

מחקריו הרבים משלבים תחומי ידע שונים, בהם משפט, תלמוד, פילולוגיה והיסטוריה. הוא בוחן בהם היבטים דתיים ופילוסופיים אשר משפיעים על עיצוב ההלכה. עבודתו, שפורסמה בשורה ארוכה של ספרים ומאמרים, תרמה תרומה יוצאת דופן בחשיבותה להבנה יסודית של היבטים מרכזיים בתחום דיני החיובים במשפט העברי. בין היתר עסק ביחס שבין חיוב לקניין ובהגדרתם המדויקת של רבים מן המונחים בדין האזרחי העברי. הוא עסק רבות גם ב"תורה שבעל-פה", בטיבה ובהשלכותיה הרבות. את תוצאות המחקרים בתחום זה הציג במאמריו אגדה, מנהג ויהדות המערב.

במרוצת השנים היה פעיל בניסיונות להסדרה הלכתית של בעיית העגונות והוא פעיל ביצירת תוכניות להכשרה של דיינים בתחום המשפט. הוא היה עמית מחקר באוניברסיטת הרווארד וחבר ועדת הקודיפיקציה למשפט האזרחי, חבר הוועדה האקדמית של המרכז להוראת תרבות ישראל באוניברסיטאות בעולם, חבר הדירטוריון של מוסד ביאליק, חבר בוועדה להצעת חוקה מטעם המכון לאסטרטגיה ציונית ומשנת 2007 גם חבר המועצה האקדמית של הקונגרס העולמי למדעי היהדות.

עבודתו המדעית זיכתה אותו בפרסים, בהם פרס וובר, פרס זילברג, פרס הרצוג ופרס דוכן (משפטים) ופרס אמיתי, פרס אורבך ופרס רוזנטל (תלמוד).