זוכי פרס אמת

פרופ' דב שוורץ


זוכה פרס אמת לשנת 2015

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: מחשבת ישראל

פרופ' דב שוורץ

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' דב שוורץ על מחקריו בתחום ההגות היהודית של ימי הביניים וחשיפת הוגים עלומים ועל עבודותיו בחקר המחשבה היהודית בפרספקטיבה של הבעיות העולות בה.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' דב שוורץ נולד ב־1961 להורים ניצולי שואה. הוא למד בישיבת ההסדר כרם ביבנה ואחר כך בכולל בית אריאל בירושלים. עשר שנים לימד מחשבת ישראל באולפנת חורב, ובה בעת החל את לימודיו לתואר בוגר ולאחר מכן לתואר דוקטור במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בר־אילן. כבר בעת לימודיו לתואר הראשון, עקב מחלה קשה של אחד המרצים, נקרא ללמד שלושה קורסים, וכך היה התלמיד למורה. שלוש שנים וחצי אחרי שנכנס בפעם הראשונה בשערי האוניברסיטה סיים דוקטורט בציון מעולה על עבודתו בנושא משנתו הפילוסופית של ר' שמואל אבן צרצה. באוניברסיטת בר־אילן התמנה בהמשך לפרופסור מן המניין.

בעבודתו המדעית חָקר את החוגים הפילוסופיים בהגות היהודית בימי הביניים בספרד ובפרובנס ומיפה אותם מיפוי מקיף. בחיבורים אחרים ניתח את תולדות ההגות היהודית בין המאה ה־10 למאה ה־15 והציג את התנהלות המחשבה היהודית במרוצת השנים. בספרים אחדים עסק בציונות הדתית וקבע שאפשר להבין אותה רק בהתחשב ביסודות התיאולוגיים שעליהן היא מושתתת. כמו כן עסק במתן פירוש חדש לפילוסופיה של הרב יוסף סולובייצ'יק.

במרוצת השנים התמנה לתפקידים אקדמיים, בהם - בין היתר - ראש החוג לפילוסופיה, דיקן הפקולטה למדעי הרוח, ראש התוכנית הבין־תחומית ליהדות זמננו, ראש הקתדרה להוראת כתבי הרב סולובייצ'יק וראש המכון ע"ש ורהפטיג לחקר הציונות הדתית.

אחדים מספריו זיכו אותו בפרסים, בהם פרס הכט על ספר בתולדות הציונות, פרס גורן-גולדשטיין על הספר הנבחר בתחום מחשבת ישראל (אוניברסיטת בן־גוריון בנגב), פרס על פרסום אקדמי בעל ערך ייחודי (אוניברסיטת בר־אילן) ופרס עמינח.