זוכי פרס אמת

פרופ' ששון סומך

אוניברסיטת תל אביב
זוכה פרס אמת לשנת 2008

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: מזרחנות

חוקר ספרות

פרופ' ששון סומך

מנימוקי חבר השופטים

“רס אמ"ת מוענק לפרופ' ששון סומך, חוקר הספרות הערבית ומתרגם שירה, על תרומתו רבת הערך לפרשנות ולהבנה ל הספרות הערבית המודרנית ולטיפוח קשרים תרבותיים בין החברה הישראלית לבין העולם הדובר ערבית.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' ששון סומך נולד בבגדד בשנת 1933 למשפחה משכילה. 
עוד בנעוריו התעניין בספרות והחל לכתוב שירה. ב-1951 עלה עם משפחתו לארץ במבצע עזרא ונחמיה.
באוניברסיטת תל-אביב סיים תואר בוגר בלשון עברית ובהיסטוריה של עם ישראל, ובאוניברסיטה העברית בירושלים השלים תואר מוסמך בלשון עברית ובבלשנות שמית. 
בין 1962 ל-1965 היה מזכיר מדעי באקדמיה ללשון העברית בירושלים. ב-1968 קיבל מאוניברסיטת אוקספורד תואר דוקטור על חקר יצירתו של הסופר המצרי נגיב מחפוז. בשובו לארץ הצטרף לסגל באוניברסיטת תל-אביב והיה מופקד הקתדרה לספרות הערבית על שם הלמוס. 12 שנים היה ראש החוג לשפה ולספרות ערבית. במרוצת השנים היה פרופ' אורח באוניברסיטאות בולטות בעולם. שלוש שנים היה ראש המרכז האקדמי הישראלי. בשנת 2001 פרש לגמלאות, ומאז הוא ממשיך בפעילותו המחקרית והספרותית. בשנת 2004 ראה אור ספרו האוטוביוגרפי בגדאד, אתמול. הספר תורגם, בין היתר, לאנגלית, לערבית ולטורקית. כרך שני, ימים הזויים: 1951-2000, ראה אור בקיץ 2008.

רבים ממחקריו התמקדו ביצירתם של שני המספרים המצרים החשובים במאה העשרים, נגיב מחפוז (חתן פרס נובל) ויוסוף אדריס. שניהם העידו שבעבודתו היה לפרשן הטוב ביותר של יצירותיהם. הוא גם התמסר לתרגום השירה הערבית החדשה לעברית ופרסם ארבע אנתולוגיות של שירה ערבית מודרנית מתורגמת לעברית.

עבודתו זיכתה אותו בפרס ארברי לחקר הספרות הערבית מטעם פמברוק קולג', אוניברסיטת קיימברידג' (1982) ובפרס ישראללמזרחנות (2005).