זוכי פרס אמת

פרופ' איתן קולברג

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2008

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: מזרחנות

מזרחנות

פרופ' איתן קולברג

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' איתן קולברג על תרומתו הייחודית לחקר האסלאם ובמיוחד השיעה. מחקריו העמידו אותו כאחד החוקרים והמלומדים המובילים בתחומו בישראל ובעולם.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' איתן קולברג נולד בתל-אביב ב-1943. עם סיום שירותו הצבאי החל את לימודיו באוניברסיטה העברית וקיבל תואר בוגר (1966) ותואר מוסמך (1968) בהצטיינות יתרה.
את עבודת הדוקטורט שלו כתב באוניברסיטת אוקספורד בהדרכת שמואל שטרן וריצ'רד ולצר (1971-1969).
ב-1972 החל ללמד באוניברסיטה העברית, וכעבור ארבע שנים הועלה לדרגת מרצה בכיר. ב-1983 היה לפרופ' חבר וב-1991 לפרופ' מן המניין.
שנתיים כיהן כראש המכון ללימודי אסיה ואפריקה (1987-1989). 

פעילותו המדעית של פרופ' קולברג מתמקדת בחקר ההגות הדתית המוסלמית בימי הביניים, תוך דגש מיוחד על האסלאם השיעי. בשורה ארוכה של מאמרים תיאר וניתח את עיקרי האמונה וההלכה של השיעה, וכן הקדיש תשומת לב רבה לספרות החדית' (מסורת) והפולמוס השיעית. תחום נוסף שבו תרם תרומה נכבדה הוא חקר מות הקדושים (שהאדה) באסלאם. רבים מכתביו תורגמו לפרסית, לטורקית ולערבית. הוא מחברם של מספר ספרים, ובכללם חיבור רחב יריעה על ספרייתו של עלי אבן טאווס, מלומד שיעי בן המאה ה-13, ומהדורה ביקורתית (בצוותא עם פרופ' אמיר-מועזי, איש אוניברסיטת הסורבון) של טקסט שיעי קדום שעניינו פרשנות הקוראן. 

במהלך שנת שבתון בארה"ב לימד באוניברסיטת ייל (1978-1979). פעמיים היה חבר במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית, ופעמיים במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון. ב-1993 נבחר לאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, וייצג אותה שש שנים בוועדה המתמדת למדעי הרוח של קרן המדע האירופאית. בעבר שימש, בין היתר, חבר הוועדה המקצועית ללימודי השפה הערבית במשרד החינוך, חבר הוועדה האקדמית של המכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית וחבר הוועדה האקדמית של מכון בן-צבי. הוא בעל הקתדרה בחקר האסלאם על שם מקס שלסינגר.

במשך שנים רבות נבחר מורה מצטיין בפקולטה למדעי הרוח. מחקריו זיכו אותו בפרס רוטשילד (2008).