זוכי פרס אמת

פרופ’ דוד שולמן

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2010

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: לימודי אפריקה ואסיה

לימודי אפריקה ואסיה

פרופ’ דוד שולמן

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ’ דוד שולמן על מחקריו המגוונים בתחומי התרבויות והמסורות בהודו ועל עיסוקו - בין היתר במחקרי שדה - במגוון נושאים תוך חשיפה של שפות, מנהגים, תיאטרון ומוזיקה בהודו הדרומית.”

ראיון אישי

אבני דרך

1949 נולד במדינת איווה, ארצות הברית.
1967 עלה לארץ.
1971 סיים את לימודי התואר הראשון בהיסטוריה של ארצות האסלאם באוניברסיטה העברית.
1972 - 1976 השלים תואר דוקטור בבית הספר ללימודי אסיה ואפריקה בלונדון.
1976 - 2014 מלמד באוניברסיטה העברית.
1987 פרס מקרתור.
2004 פרס רוטשילד.

קורות חיים

פרופ' דוד שולמן נולד ב-1949 במדינת איווה, ארצות הברית, ועלה לארץ ב-1967. את לימודי התואר הראשון בהיסטוריה של ארצות האסלאם סיים באוניברסיטה העברית ב-1971. אהבתו הראשונה לשירה הפרסית ולשפה הפרסית הובילה אותו מזרחה להודו, שבה שימשה הפרסית אחת מהשפות הגדולות של התרבות במשך יותר מאלף שנה. בשנים 1976-1972 השלים תואר דוקטור בבית הספר ללימודי אסיה ואפריקה בלונדון. עבודת הדוקטור שלו התמקדה במסורות המיתיות של מאות המקדשים העתיקים בארץ הטמילית ובטקסטים המתעדים את המסורות האלה בטמילית ובסנקריט, שפת הקלסיקה ההודית.

מאז 1976 הוא מלמד באוניברסיטה העברית. בשנות השמונים הרחיב את תחום מחקרו לשפת הטלוגו, השפה של אנדהרה פרדיש בדרום הודו, ולאוצרות הספרותיים שנתחברו בשפה הזו באלף השנים האחרונות. הוא פיתח שיתופי פעולה מדעיים עם חוקרים מובילים בעולם כמו וילצ'ירו נאראינה ראו וסנג'אי סוברהמניאם ופרסם כעשרים ספרים ועשרות מאמרים מונוגרפיים על מגוון נושאים פילולוגיים ועל תולדות הדת והתרבות בהודו הדרומית: שירה ופואטיקה, היסטוריוגרפיה, הפילוסופיה של השפה, האסלאם הטמילי, המוסיקה ההינדוסתאנית, משחק הקוביה בהודו ועוד. עם האנתרופולוג דון הנדלמן מהאוניברסיטה העברית ערך מחקרי שדה על האלה גנגמה באתר העלייה לרגל הנודע טירופטי ועל "אלת הזהב" פאידי טלי בצפון אנדהרה פרדיש. הוא תרגם לאנגלית ולעברית טקסטים רבים מהספרות הקלסית והמודרנית בטמילית, בטלוגו ובסנסקריט. עבודתו היא בעיקרה פילולוגית במתכונת האירופית הקפדנית, אך בה בעת למד גם בשיטות המסורתיות מפי מורים הודים. 

ספרו החדש, שנמצא בשלבי סיום, עוסק בהיסטוריה של הדמיון בהודו הדרומית. לאחרונה פנה לחקור את מסורת התיאטרון הסנסקריטי החי, הקודיאטם, ממדינת קירלה בדרום מערב תת-היבשת, ולשם כך למד את שפת המליאלם. הוא שר בסגנון דהרופד ההינדוסתאני, ועם אשתו איליין למד יצירות מהאסכולה הקרנאטית הדרומית. 

עבודתו זיכתה אותו בפרס מקרתור (1987) ובפרס רוטשילד (2004).