זוכי פרס אמת

פרופ' דוד מ' בוניס

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2013

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: יהדות

חקר הלדינו

פרופ' דוד מ' בוניס

מנימוקי חבר השופטים

“על הישגיו בחקר הלדינו, אחת מהשפות המרכזיות של העם היהודי, בהקשריה התרבותיים והחברתיים מאז ימי הביניים ועד ימינו.”

ראיון אישי

אבני דרך

2006 מונה לפרופסור מן המניין בחוג ללשון העברית וללשונות היהודים.
2006 פרס יצחק בן-צבי לחקר קהילות ישראל במזרח על מפעל חיים.

קורות חיים

נולד בשנת 1952. את תאריו הראשונים השלים בסיטי קולג' של ניו יורק ובאוניברסיטת קולומביה, שבה קיבל תואר דוקטור על ניתוח הרכיב העברי-ארמי בג'ודזמו (לדינו) החדשה. בתום לימודיו הוזמן להצטרף לפקולטה למדעי הרוח של האוניברסיטה העברית בירושלים וייסד בה תוכנית לימודים בלדינו, שפת יהודי ספרד וצאצאיהם, ומאז הוא מלמד בלשנות לדינו וספרות לדינו. בשנת 2006 מונה לפרופסור מן המניין בחוג ללשון העברית וללשונות היהודים.

בעבודתו קידם גישה בין-תחומית לחקר הלדינו, אשר משלבת ניתוח לשון, ספרות ותרבות. במחקריו הציג את שפת הלדינו כמְשַקפת את החוויה הייחודית של יהודי ספרד וכשפה שיש לה וללשונות אחרות של יהודים תכונות משותפות. במחקריו הראשונים הציג את הפרובלמטיקה של חקר השפה ותיעד אותה, ובמחקרים המאוחרים הוא עוסק בסוגיות תיאורטיות כגון מערכת הכתב של הלדינו כסמל דתי-לאומי וההשלכות התיאורטיות של השימוש במרכיב העברי-ארמי. בעבודותיו, אשר משוות בין לדינו ליידיש, תרם תרומה מכרעת לפיתוח החקר ההשוואתי של לשונות היהודים כתחום מחקר כולל.

במרוצת השנים השתתף בכינוסים בינלאומיים רבים, בארץ ומחוצה לה, על הלדינו ולשונות היהודים. הוא גם שימש יועץ לרשות הלאומית לתרבות הלדינו, למשרד החינוך (במסגרת תוכנית הלדינו במדרשת עמליה) וכן למכוני מחקר בישראל, בארצות הברית, בספרד, בשוויץ ובטורקיה. בין יתר תפקידיו היה יושב ראש אקדמי של מכון משגב ירושלים לחקר הקהילות היהודיות במזרח (תשס"ו-תשס"ט), יושב ראש ועדת השופטים של הפרס ע"ש שמואל טולדנו וחבר בוועדת השופטים של פרס ישראל בתחום לשונות היהודים. הוא משמש עורך-שותף של כתב העת מסורות וחבר מערכת של כתבי עת המוקדשים לחקר הלדינו ולשונות היהודים. כמו כן הוא חבר המועצה הציבורית למוסיקה ומחול מן המזרח וחבר הוועדה אקדמית של המרכז ע"ש מ' ד' גאון ללימודי לדינו באוניברסיטת בן-גוריון.

בשנת 2006 הוענק לו פרס יצחק בן-צבי לחקר קהילות ישראל במזרח על מפעל חיים.