זוכי פרס אמת

פרופ' יהודה באואר


זוכה פרס אמת לשנת 2016

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: חקר השואה

יהודה באואר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' יהודה באואר על מחקריו המגוונים שהעלו את תודעת השואה בקרב הציבור הרחב והשפיעו על חקר השואה ועל השיח הציבורי בארץ ובעולם בנושאים של האנטישמיות, השואה ורצח עם.”

קורות חיים

פרופ' יהודה באואר  נולד בפראג בשנת 1926 ועלה לארץ כשהיה בן 13. לאחר שירות בפלמ"ח (1944-5) נסע לקארדיף שבווילס, ושם - תוך הפסקה שבמהלכה שב לארץ ולחם במלחמת העצמאות - השלים לימודים לתואר בוגר (בהצטיינות) ומוסמך. בשנת 1960 השלים תואר דוקטור באוניברסיטה העברית. 34 שנים לימד במכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית. ב־1977 היה לפרופסור מן המניין.

26 שנים היה ראש המדור לחקר השואה ובשתי תקופות כהונה היה ראש המכון ליהדות זמננו ויושב ראש אקדמי של המכון. כמו כן ייסד את המרכז לחקר האנטישמיות על שם וידאל ששון באוניברסיטה העברית והיה היושב ראש שלו, ומאז 1995 הוא חבר הוועד האקדמי. חמש שנים היה ראש המכון לחקר השואה ביד ושם, ומאז 2005 הוא משמש יועץ אקדמי. במרוצת השנים מילא תפקידים נוספים, בהם יועץ אקדמי לממשלת שבדיה ויושב ראש ועדת התוכן של הפורום הבינלאומי על חינוך השואה בשטוקהולם, יועץ אקדמי של כוח המשימה הבינלאומי לחינוך, זיכרון ומחקר על השואה ויועץ לסרטים דוקומנטריים, בהם עמוד האש, שואה (סרטו של קלוד לנצמן) ומורשת.

מחקריו עוסקים בשואה, באנטישמיות וברצח עם. פרסומיו הרבים כוללים מגוון רחב של נושאים, בהם תגובות היהודים לשואה בזמן אמת, העמידה היהודית והניסיונות להתנגדות יהודית מאורגנת, התגובות של בעלות הברית לשואה, הבריחה, המגעים והמשא ומתן בין מנהיגים יהודים לבין נציגי השלטון הנאצי בנוגע להצלת יהודים ועוד. הוא פרסם עשרות ספרים ויותר מ־100 מאמרים. עבודתו הניחה את המסד לאסכולת ירושלים בחקר השואה, שמעמידה את היהודים במרכז הדיון המחקרי על תקופת השואה.

עבודתו זיכתה אותו בפרסים ובאותות, בהם פרס ישראל ומדליות מטעם הממשלות של אוסטריה, ארמניה, בלגיה, גרמניה, נורבגיה, צ'כיה ושבדיה. כמו כן זכה לנאום בבונדסטג הגרמני, באו"ם ובפרלמנט של אוסטריה.