זוכי פרס אמת

פרופ' משה ימר ז"ל


זוכה פרס אמת לשנת 2003

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: היסטוריה כללית

היסטוריה

פרופ' משה ימר ז"ל

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' משה ימר על היותו מגדולי החוקרים בפילוסופיה של הפיסיקה המודרנית במשך יובל שנים ועל מחקריו המקוריים החדשים והמרתקים אודות אבני הבסיס של המדעים המדויקים.”

קורות חיים

פרופ' משה ימר נולד ב-1915 בברלין. לאחר סיום גימנסיה הומניסטית למד פילוסופיה, מתמטיקה ופיסיקה באוניברסיטת וינה ומשנת 1935 באוניברסיטה העברית בירושלים. ב-1942 קיבל תואר דוקטור, והיה הדוקטור הראשון לפיסיקה באוניברסיטה העברית. 

ב-1942 התגייס לצבא הבריטי וזכה בעיטורים ובאותות. לאחר שחרורו הרצה במחלקה להיסטוריה ופילוסופיה של המדע באוניברסיטה העברית. במלחמת העצמאות שירת בהגנה.

בהיותו מרצה באוניברסיטת הרווארד, כתב את ספרו הראשון על הפילוסופיה של הפיסיקה. ספריו, שחלקם פורסמו בהוצאת אוניברסיטת הרווארד וחלקם בהוצאת אוניברסיטת פרינסטון. ספריו תורגמו לשפות רבות, בהן רוסית, יפאנית, סינית ויוונית זכו להכרה בין-לאומית. ספרו ההתפתחות הקונצפטואלית של תורת הקוונטים הופיע ב-1989 במהדורה מיוחדת בסדרת הספרים הקלאסיים של המכון האמריקני לפיסיקה וספרו מושגי החלל זכה בהקדמה מאת אלברט איינשטיין. 

בשנות ה-50, בהיותו פרופסור באוניברסיטת אוקלהומה, הוזמן להקים את המחלקה לפיסיקה באוניברסיטת בר-אילן. כראש המחלקה פעל במשך שנים לפיתוחה. אחר-כך נתמנה כרקטור ונשיא האוניברסיטה. 

הוא היה בין מייסדי המכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים באוניברסיטת תל-אביב, היה חבר במועצה להשכלה גבוהה, בוועד ההדרכה של הוועדה לאנרגיה אטומית ונשיא האיגוד לקידום המדע בישראל. במרוצת השנים היה פרופסור אורח באוניברסיטאות בעולם והרצה בכינוסים מדעיים רבים. 

פרופ' ימר הוא חבר באקדמיות מדעיות לאומיות ובינלאומיות ובמערכות של כתבי-עת בפילוסופיה ובפיסיקה. על מחקריו זכה בפרסים רבים, בהם פרס האקדמיה למדעים של ארצות-הברית ופרס ישראל.