זוכי פרס אמת

פרופ' רות ברמן

אוניברסיטת תל אביב
זוכה פרס אמת לשנת 2012

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: בלשנות

רכישתה של השפה העברית כשפת אֵם.

פרופ' רות ברמן

מנימוקי חבר השופטים

“על פעילותה לקידום הוראת האנגלית על יסוד עקרונות מדע הבלשנות בפרט ולקידום החינוך הלשוני בכלל; על מחקריה פורצי הדרך בתחומי הבלשנות, תרומתה החלוצית לפיתוח חקר רכישתה של השפה העברית כשפת אֵם כענף מדעי עצמאי.”

ראיון אישי

אבני דרך

1954 נולדה בקייפטאון שבדרום אפריקה ועלתה לארץ.
1978 ספר Modern Hebrew Structure.
1983 התמנתה לפרופסור חבר בבלשנות באוניברסיטת תל-אביב.
1989 התמנתה לפרופסור מן המניין.

קורות חיים

נולדה בקייפטאון שבדרום אפריקה ועלתה לארץ ב-1954, לאחר שסיימה לימודים לתואר בוגר באוניברסיטת קייפטאון. את לימודיה לתואר מוסמך השלימה באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. תואר דוקטור קיבלה מהחוג לבלשנות ולשון עברית באוניברסיטה העברית בירושלים. מיד לאחר שעלתה לארץ נענתה לקריאתה של המחנכת ד"ר פועה מנצ'ל להצטרף למפעל החינוכי בנגב, והייתה מורה לאנגלית בבאר שבע. הישגיה בעבודה זיכו אותה, אחרי שנתיים בלבד, במלגה של המועצה הבריטית ללימודים באוניברסיטת אדינבורו, ושם נחשפה ללימודי הבלשנות החדישה.

עם שובה לארץ הייתה מפקחת על הוראת האנגלית ביישובים החדשים בנגב. בעת שהשלימה לימודים לתואר שני הקימה וניהלה את המדור להוראת האנגלית כשפה שנייה בבית הספר הבינלאומי של האו"ם. בשובה לארץ הקימה באוניברסיטת תל-אביב את המגמה ללימודי לשון בהשראת הבלשנות האמריקנית החדשה ועמדה בראש פרויקט להכנת ספרי לימודי חדשים להוראת השפה האנגלית לתלמידי ישראל. היא פעלה להוראת האנגלית על בסיס עקרונות הבלשנות המעמתת, תוך השוואתם של מאפייני העברית למאפייני האנגלית כשפת מקור למאפייני האנגלית כשפת יעד. משנות השבעים התמקדו מחקריה האקדמיים בחקר העברית החדשה על מגוון תחומיה, ומשנות השמונים החלה לחקור את רכישת העברית כשפת אֵם. ספרה Modern Hebrew Structure, שראה אור ב-1978, משמש עד היום מקור למחקרים בתחום. בהמשך החלה לחקור את רכישת העברית כשפת אֵם בקרב ילדים בגיל הרך בארץ.

ב-1983 התמנתה לפרופסור חבר בבלשנות באוניברסיטת תל-אביב, וב-1989 לפרופסור מן המניין. היא הייתה חברה בוועדות מרכזיות בפקולטה למדעי הרוח ובוועדות כלל-אוניברסיטאיות.

עבודתה זיכתה אותה בפרסים מטעם מוסדות וארגונים מובילים בעולם, בין היתר פרס הומבולדט היוקרתי, אות הוקרה מטעם האגודה האמריקנית לבלשנות (חברוּת כבוד לכל החיים), ועוד. עמיתיה ותלמידיה ערכו לכבודה ספר יובל, ובו הודפסו פרקים נבחרים מתוך מגוון תחומי המחקר שלה במשך חמישה עשורים.