זוכי פרס אמת

פרופ' משה בר-אשר


זוכה פרס אמת לשנת 2012

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: בלשנות

הבלשנות העברית והארמית

פרופ' משה בר-אשר

מנימוקי חבר השופטים

“על מחקריו הרבים בתחומי הבלשנות העברית והארמית; על תרומתו המכרעת לניתוח מעמיק ומקיף של כתבי יד ושל תיאור הלשון ועל תרומתו לחקירת השפה העברית ולביסוס הכרתה בכל רבדיה ובמקורותיה השונים.”

ראיון אישי

אבני דרך

1939 נולד במרוקו.
1951 עלה לארץ בעליית הנוער.
1977 נתמנה מרצה בכי ונבחר חבר האקדמיה ללשון העברית.
1981 פרופסור חבר.
1984 פרופסור מן המניין.
1993 נבחר לנשיאה.

קורות חיים

נולד במרוקו ובה למד בחדר ובבית ספר מקומי. בשנת 1951, והוא בן 12, עלה לארץ בעליית הנוער. הוא למד בישיבת הדרום ובבית המדרש למורים מורשת יעקב ברחובות. לאחר שירות בצבא, שבו שילב מסלול של לוחמים בחיל השריון והוראה ביישובי סְפר, השלים את שלושת התארים האקדמיים: בוגר, מוסמך ודוקטור באוניברסיטה העברית בירושלים. ב-1977 נתמנה מרצה בכיר, וכעבור ארבע שנים פרופסור חבר. ב-1984 היה פרופסור מן המניין. בשנת 1977 נבחר חבר האקדמיה ללשון העברית, וב-1993 נבחר לנשיאהּ.

מחקריו מסועפים ומגוונים, והם כוללים את חקר לשון המקרא, לשון המגילות שהתגלו בים המלח ואת לשון חז"ל, והיום הוא החוקר המוביל בתחום הזה. רבים ממאמריו, בהם לשון חכמים - דברי מבוא, היו לאבני יסוד במחקר המודרני של לשון חז"ל. הוא גם הרים תרומה מכרעת לחקר הארמית, ובעיקר הארמית הנוצרית (הסורית) של ארץ ישראל, ופרץ דרך בחקר מורשתם הלשונית של יהודי צפון-אפריקה ושל יהודי דרום מערב צרפת. 

הוא ייסד את כתבי העת מסורות ומחקרים בלשון וכן את מגילות: מחקרים במגילות מדבר יהודה (עם פרופ' דבורה דימנט). משנת 1993 הוא עורך את לשוננו, כתב העת של האקדמיה ללשון העברית.

באוניברסיטה העברית מילא תפקידים רבים. בין היתר ראש החוג ללשון העברית וראש המכון למדעי היהדות. הוא ייסד את המרכז ללשונות היהודים ובמשך 22 שנה ניהל אותו. הוא גם עמד בראש מרכז בן יהודה לחקר תולדות הלשון העברית. בעבר היה נשיא המועצה להנחלת הלשון, וכיום הוא נשיא ברית עברית עולמית.

מחקריו זיכו אותו בפרסים רבים, בהם פרס ישראל בלשון העברית ובלשונות היהודים (תשנ"ג), פרס בן-צבי בחקר יהדות המזרח (תשס"ב) ופרס רוטשילד בחקר מדעי היהדות (תשס"ח).