זוכי פרס אמת

פרופ' אפרים שטרן

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2005

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: ארכיאולוגיה

ארכיאולוגיה

פרופ' אפרים שטרן

מנימוקי חבר השופטים

“על פעילותו המחקרית-מקצועית אשר העמידה אותו בשורה הראשונה של הארכיאולוגים בארץ- ישראל ועל הפצת הידע הארכיאולוגי לכל שכבות הציבור באמצעות עריכה מדעית ופרסומים. על מפעלי החפירות רבי-ההיקף שהיה מעורב בהם – כחבר צוות וכמנהל ועל הידע הרב שהוציא ממעבה האדמה על התרבות החומרית בארץ-ישראל בין ימי בית ראשון לבית שני, בתקופה הבבלית ובתקופה הפרסית.”

קורות חיים

פרופ' אפרים שטרן נולד בחיפה ב-1934. לימודים בתיכון סיים בבית הספר הריאלי שבעיר.

את לימודיו באוניברסיטה העברית החל ב-1955 בחוגים לארכיאולוגיה ולהיסטוריה של עם ישראל. תואר שלישי סיים בהצטיינות יתרה בשנת 1968. כבר בסיום הלימודים לתואר השני החל ללמד בחוג לארכיאולוגיה שנפתח אז באוניברסיטת תל-אביב והיה בין מייסדי המכון לארכיאולוגיהשם.
 
ב-1971 ביקש ממנו פרופ' יגאל ידין לחזור לאוניברסיטה העברית וללמד במכון לארכיאולוגיה. הוא לימד שם עד לצאתו לגמלאות בשנת 2002. בכל שנות פעילותו התמחה בחקר התרבות החומרית של ארץ-ישראל בשלוש תקופות: תקופת שלהי ימי הבית ראשון (התקופה האשורית), התקופה הבבלית והתקופה הפרסית. כמו כן הירבה לעסוק בתרבות החומרית של הפיניקים.

במשך 46 שנים השתתף בחפירות רבות, בהן חפירה ראשונה במצדה, חפירות בחצור, בתל באר-שבע, בתל מור ובעין גדי. אחר-כך ניהל שורה ארוכה של חפירות משלו, בין היתר בגילעם, בתל קדש ובתל מבורך. במשך 20 שנה ניהל את חפירות תל-דור, אחד האתרים שבהם השתמרו שרידים חשובים של התרבות הישראלית והפיניקית וכן תרבותם של גויי הים הצפוניים. 

לצד עבודת השטח עסק בפעילות ענפה של עריכה מדעית. במשך שנים רבות ערך את כתב העת קדמוניות של החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה והשתתף בעריכת קתדרה של יד יצחק בן-צבי. כמו כן נבחר לעורך הראשי של ארבעת כרכי האנציקלופדיה החדשה לחפירות ארכיאולוגיות בארץ-ישראל. הוא השתתף כחבר-מערכת כמעט בכל הפרסומים העיקריים בתחום הארכיאולוגיה.