זוכי פרס אמת

פרופ' נעמה גורן ענבר

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2014

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: ארכיאולוגיה

נעמה גורן ענבר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' נעמה גורן־ענבר על מחקרים בינתחומיים פורצי־דרך בארכאולוגיה הפרהיסטורית של ארץ ישראל תוך שילוב של עבודת שטח קפדנית, תובנות מקוריות ושימוש חדשני בנתונים שחשפה בחקר ההתפתחות של התרבות הקוגניטיבית של האדם.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' נעמה גורן־ענבר נולדה בירושלים ב־1948. היא שירתה בנח"ל, ומיד כשהשתחררה פנתה ללימודי ארכאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, ובה סיימה בהצטיינות תואר בוגר ותואר מוסמך וכן תואר דוקטור בהצטיינות יתרה. כמו כן השתלמה בארצות הברית ובצרפת. בתר־דוקטורט השלימה בדרום אפריקה ובאוניברסיטת ברקלי. ב־1997 התמנתה לפרופסור מן המניין במכון לארכאולוגיה שבאוניברסיטה העברית והייתה ראש המדור לפרהיסטוריה במכון לארכאולוגיה וכן ראש המכון. היא השתתפה בחפירות ארכאולוגיות רבות וניהלה חפירות בכל רחבי ישראל, בין היתר בסיני, באתרים המייצגים את כלל הרצף הפרהיסטורי של ארץ ישראל - בין היתר, האתר הארכאולוגי הקדום ביותר בארץ (עמק הירדן) ובאתרים מן התקופה הניאוליתית.

מחקריה בחקר הארכאולוגיה הפרהיסטורית של ארץ ישראל הביאו למפנה בהבנת אורחות חייהם של תושביו הקדומים של עמק החולה. בין השאר חשפו מחקריה עדויות לציד פילים, לַדיאטה הצמחית של האדם הקדמון ולַיכולות הטכנולוגיות המתוחכמות של יוצרי הכלים באתר. בחפירותיה גילתה את העדוּת הקדומה ביותר לשליטה באש מחוץ לאפריקה. שנים רבות ייחדה למחקרים פרהיסטוריים בבקע ים המלח ובשוליו. את עיקר עבודתה הקדישה לחקר אתרים קדומים בצפון הארץ, בעיקר בעמק הירדן וברמת הגולן - בהם האתר האשלי ברכת רם, שבו חשפה את הצלמית אשר נחשבת ליצירת האומנות הקדומה בעולם. גולת הכותרת של מחקריה היא החפירות באתר האשלי של גשר בנות יעקב. במהלכן של שבע עונות חפירה חשפה ממצאים ייחודיים מהתקופה הפליאוליתית הקדומה.

מאמרים רבים שפרסמה עוסקים בהיבטים שונים של התנהגות האדם, שמצאו ביטוי בתקופות מאוחרות יותר של הרצף הפרהיסטורי. ממצאיה על כלֵי האבן זכו להכרה בינלאומית ולתמיכה של קַרנות מחקר והופיעו בחמישה ספרים שהייתה שותפה בכתיבתם ובעריכתם.