זוכי פרס אמת

פרופ' יורם צפריר

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2014

בקטגוריה: מדעי הרוח
בתחום: ארכיאולוגיה

יורם צפריר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' יורם צפריר על הישגיו בחקר שלהי העת העתיקה (התקופה הרומית־ביזנטית) בתחומי הארכאולוגיה והגיאוגרפיה ההיסטורית ועל עיצוב גישות מחקריות המשלבות עבודה טקסטואלית ועבודת שטח.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' יורם צפריר נולד ב־1938 בכפר אז"ר. בגיל צעיר הצטרף לחפירות ארכאולוגיות בדרכי הנגב, במצדה ובמערות מדבר יהודה. לאחר שירותו הצבאי היה ממקימי קיבוץ אוֹר הנר ובית ספר שדה בשדה בוקר. ב־1961 החל ללמוד ארכאולוגיה והיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית, ובה סיים תואר בוגר, מוסמך ודוקטור (עבודתו נכתבה על ציוֹן - הגבעה הדרומית־מערבית ומקומה בהתפתחות ירושלים בתקופה הביזנטית). את כל תאריו סיים בהצטיינות יתרה. בעת לימודיו השתתף במלחמת ששת הימים ובה נפצע קשה בשתי רגליו. ב־1969 התמנה למרצה במכון לארכאולוגיה של האוניברסיטה העברית, וב־1976 - למרצה בכיר. בהמשך מונה לפרופסור חבר ולפרופסור מן המניין. חמש שנים היה מנהל הספרייה הלאומית. שבע שנים עמד בראש המכון לחקר ארץ ישראל ויישובה של יד יצחק בן-צבי והיה חבר בהנהלת סקר ישראל. הוא חבר ועדת השמות הממשלתית.

מחקריו בתחום הארכאולוגיה עוסקים בתקופה הרומית והביזנטית (מימי הבית השני ועד לאחר הכיבוש המוסלמי). הוא עמד בראשן של משלחות ארכאולוגיות, שחפרו בעין ערוב (1973), רחובות בנגב (בשלוש תקופות שונות), חורבת ברכות, סרטבה, בית לויה ועוד. שנים רבות הוביל את החפירות המורכבות בבית שאן־סקיתופוליס, שנמשכו קרוב לשני עשורים. מחקריו עסקו בחקר ירושלים, בכנסיות בארץ ישראל (את אחדות מהן חשף בחפירותיו), בגיאוגרפיה ההיסטורית של ארץ ישראל ובעיוּר בארץ ישראל בתקופות האמורות. עבודותיו הניבו שבעה ספרים ויותר מ־200 חיבורים אקדמיים.

על הישגיו הבולטים, בעיקר על חקר הכנסייה הקדומה, הוענקה לו מדלייתFrend מטעם החברה לעתיקות של לונדון. בשנת 2001 התמנה לחבר האקדמיה הישראלית למדעים. בשנת 1976 הוענק לו פרס יצחק שדה לספרות צבאית על ספרו פציעה, אשר גולל את סיפור פציעתו והחלמתו.