זוכי פרס אמת

פרופ' מרשל דבור

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2012

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: פיזיולוגיה

חקר הכאב

פרופ' מרשל דבור

מנימוקי חבר השופטים

“על תגליותיו החלוציות בחקר הכאב; על פיצוח מנגנוני הכאב ועל תרומתו הרבה למחקר הבינלאומי ולפיתוח גישות חדשניות לטיפול בכאב.”

ראיון אישי

אבני דרך

1949 נולד בטורונטו שבקנדה.
1977 התקבל לסגל החוקרים באוניברסיטה העברית בירושלים.
1988 קודם לפרופסור מן המניין.

קורות חיים

נולד בטורונטו שבקנדה בשנת 1949. תואר בוגר ותואר מוסמך בפסיכולוגיה ובביולוגיה השלים באוניברסיטת פרינסטון, ותואר דוקטור במדעי המוח וקוגניציה במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). לאחר שסיים השתלמות ביוניברסיטי קולג' בלונדון עם פרופ' פטריק וול, מגדולי החוקרים בתחום הכאב, עלה לארץ ושירת בחיל האוויר. עם שחרורו, בשנת 1977, התקבל לסגל החוקרים באוניברסיטה העברית בירושלים, ובשנת 1988 קודם לפרופסור מן המניין, והוא בן 39 בלבד. באוניברסיטה העברית מילא שורה של תפקידים, בהם שלוש תקופות כהונה כראש המחלקה לביולוגיה של התא ושל בעלי חיים במכון למדעי החיים, מנהל היחידה למיקרוסקופיה אלקטרונית של המכון והמנהל האקדמי של בית בלגיה ושל המרכז האוניברסיטאי לחקר הכאב.

בעבודותיו חָקר את הבסיס הפיזיולוגי של הכאב בכלל ואת מנגנוני הכאב הנוירופתי הכרוני בפרט. לאחרונה הוא חוקר את היסודות הפיזיולוגיים, המאפשרים כירורגיה ללא כאב. מחקריו מסתמכים על שימוש בשיטות מגוונות, אשר כוללות נוירופיזיולוגיה, סימולציה ממוחשבת, נוירואנטומיה, גנטיקה והתנהגות של בעלי חיים. על ממצאי עבודתו ומחקריו כתב כ-300 פרסומים מדעיים, בהם מאמרים שנדפסו בספרים החשובים בתחומי הנוירולוגיה והנוירופיזיולוגיה.

במרוצת השנים היה חוקר אורח באוניברסיטאות בעולם, בין היתר במחלקה לאנטומיה ב-UCSF, במחלקה לנוירוביולוגיה ב-UCSD וכן במחלקה לנוירולוגיה באוניברסיטת מקגיל בקנדה ולאחרונה גם במחלקה לנוירולוגיה בבית החולים BIDMC וכפרופסור אורח באוניברסיטת הרוורד בבוסטון. הוא היה בין מייסדי האגודה הישראלית לחקר הכאב, משמש מנהל בית הספר האירופאי לכאב (European Pain School), חבר ב-Faculty of 1000 ובעבר מילא תפקידים בכירים באגודה הישראלית לחקר הכאב (IASP), באגודה הבינלאומית לחקר הכאב (IASP) ובאגודה האירופאית לכאב (EFIC).

עבודותיו ומחקריו זכו לפרסים ולאותות, בהם פרס גאן-לוק מטעם אוניברסיטת וושינגטון וחברוּת כבוד בארגונים שונים בעולם לחקר הכאב.