זוכי פרס אמת

פרופ' אליאורה רון

אוניברסיטת תל אביב
זוכה פרס אמת לשנת 2007

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: מקרוביולוגיה

מקרוביולוגיה

פרופ' אליאורה רון

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' אליאורה רון על תרומתה המדעית המרכזית בגנומיקה ובהבנת ההיבטים הרגולטוריים של התגובה החיידקית לעקה סביבתית ועל מנהיגותה האקדמית והחינוכית בחיזוק מעמד המיקרוביולוגיה בארץ ובאירופה.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' אליאורה רון סיימה תואר שני במיקרוביולוגיה באוניברסיטה העברית. את התואר השלישי קיבלה מאוניברסיטת הרווארד בארצות הברית. עם שובה לארץ הייתה ממקימי המחלקה למיקרוביולוגיה בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב. 

היא התמחתה בגנטיקה מולקולרית של חיידקים והייתה מחלוצי חקר הביולוגיה המולקולרית בארץ. במרוצת השנים עסקה בלימוד התגובה של חיידקים לשינויים סביבתיים – נוכחות מזהמים, שינויי טמפרטורה ומגע עם מאכסן. 

לימוד תגובתם של החיידקים לשינויי טמפרטורות הביא להבנה של מערכות הבקרה הגלובליות, המווסתות את התגובה התאית להלם חום. מחקריה על חיידקי קוֹלי, המביאים ליצירת זיהומים סיסטמיים, תרמו רבות להבנת ההיבטים המולקולריים והגנומיים של החיידקים האלה, שהם אחד מגורמי התמותה החשובים ביותר בזמנינו.

בעבר הייתה נשיאת האגודה המיקרוביולוגית הישראלית ודיקן הפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל-אביב. היא מופקדת על הקתדרה של מניה ומוריס לי והנשיאה של אילנית – אגודות ישראליות לביולוגיה ניסויית. היא גם נשיאת ארגון האגודות האירופאיות למיקרוביולוגיה, המונה כחמישים אגודות. 

בפעילויות האלה תרמה לקידום המיקרוביולוגיה בארץ ובעולם ולקידום מעמדה של ישראל כאחת המובילות בתחום.

עבודתה והישגיה הבינלאומיים זיכו אותה בפרסים ובאותות, בהם פרס סרוב של האגודה הישראלית למיקרוביולוגיה. נשיא המדינה העניק לה את פרס ארץ ישראל היפה על שיקום חוף בתי הזיקוק מזיהום דלק גדול. 

היא נבחרה לאקדמיה של האגודה האמריקנית למיקרוביולוגיה ולאקדמיה העולמית לאומנות ומדע.