זוכי פרס אמת

פרופ' יוסף שילה


זוכה פרס אמת לשנת 2005

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: חקר הסרטן

חקר הסרטן

פרופ' יוסף שילה

מנימוקי חבר השופטים

“על הישגיו בחקר מנגנוני התגובה התאית לנזקים במולקולת ה-DNA ובמיוחד על פענוח הבסיס המולקולרי של המחלה Ataxia-Telangiectasia. מחקריו אלה הביאו למהפכה בהבנת תגובת התא לנזקים ב-DNA וסללו דרכים חדשות להבנת הקשר בין ליקויים בתגובה זו להתפתחות התהליך הסרטני.”

קורות חיים

פרופ' שילה נולד בחיפה ב-1949. את הכשרתו בתחומי תורשת האדם וחקר הסרטן רכש בטכניון בחיפה ובאוניברסיטה העברית בירושלים. כמו כן השתלם באוניברסיטת הרווארד ובאוניברסיטת מישיגן בארצות-הברית. השנה הוא עמית פוגארטי במכון הלאומי לחקר גֵנום האדם בוושינגטון. 

כיום, לאחר שורה של תפקידי מחקר והוראה, הוא חבר בחוג לתורשת האדם ולרפואה מולקולרית בבית-הספר לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל-אביב, שבו הוא ראש הקתדרה לחקר הסרטן ע"ש דיוויד ואינז מאיירס. הוא חבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים ובארגונים מדעיים רבים, בהם הארגון האירופי לביולוגיה מולקולרית וארגון הגֵנום העולמי. 

במשך כשלושים שנה, מאז היה תלמיד מחקר, הוא חוקר את תגובת התא לנזקים, שגורמים סביבתיים – בהם קרינה וכימיקלים מסרטנים – גורמים לתא. במרוצת כל השנה האלה הוא ממקד את מחקריו במחלה התורשתית הקשה A-T, הנגרמת בעקבות ליקוי במנגנון התגובה לנזקי קרינה. הגֵן הפגום במחלה הזו התגלה במעבדתו בשנת 1995, ותגלית זו פתחה אופקים חדשים להבנת תגובת התא לנזקי הגֵנום, והובילה לשורת מחקרים, המתבצעים במעבדתו ובמעבדות רבות בעולם. 

עבודת המחקר שלו זיכתה אותו בפרסים ובאותות כבוד שונים, בהם פרס המייסדים של חברת טבע ומלגות השתלמות של החברה האמריקנית לחקר הסרטן.