זוכי פרס אמת

פרופ' חיים סידר

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2009

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: חקר הסרטן

חקר הסרטן

פרופ' חיים סידר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' חיים סידר על תרומה מדעית וחלוצית>להבנת ביטוי גנים בכלל ובמיוחד למשמעות של תהליכים אפיגנטיים חוץ גנטייםהמווסתים ביטוי גנים בתאים נורמאלים ומשתנים במהלך התפתחות תהליכים סרטניים.”

ראיון אישי

אבני דרך

1943 נולד בניו יורק.
1970 תואר דוקטור לרפואה ולמדעים, אוניברסיטת ניו יורק
1970 - 1972 עמית מחקר במכון הבריאות הלאומי של ארצות הברית.
1973 עלה לארץ והצטרף לבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.
1979 פרס הסטרין לביוכימיה.
1981 התמנה לפרופסור במחלקה לכימיה של התא וגנטיקת האדם.
1991 פרס ישראל לחקר הביולוגיה.
2003 נבחר לחבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.
2008 זכה, עם פרופ' אהרן רזין, בפרס וולף לרפואה.

קורות חיים

פרופ' חיים (הווארד) סידר נולד בניו יורק ב-1943.  לימודים לתואר ראשון השלים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס. תואר דוקטור לרפואה ולמדעים השלים ב-1970 באוניברסיטת ניו יורק  בהדרכת ד"ר ג'ימס שוורץ ז"ל ופוסט דוקטורט עשה עם דר אריק קנדל,  ב-1973 לאחר שנתיים שבהן היה עמית מחקר במכון הבריאות הלאומי  של ארצות הברית לצידו של ד"ר גרי פלסנפלד, עלה לארץ והצטרף לבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים. ב-1981 התמנה לפרופסור במחלקה לכימיה של התא וגנטיקת האדם.

למחקריו החלוציים, לצד פרופ' אהרן רזין, הייתה השפעה רבה בתחומי  הביולוגיה ההתפתחותית, בקרת ביטוי גנים, אפיגנטיקה וחקר הסרטן.  ניסיונותיהם המוקדמים סייעו לקבוע את תבניות מתילצית הדנ"א בתאים  ובאורגניזם השלם ואת המתאם שלהן לדיכוי הביטוי של הגנים.  לאחר מכן הם קישרו את התבניות האלה למודיפיקציות בהיסטונים הקשורות להשתקת גנים. בתרומה חשובה נוספת הדגימו כיצד תבנית המתילציה של הדנ"א נקבעת, נמחקת ונוצרת מחדש בתאי זרע, בביצית ובהתפתחות עוברית מוקדמת. 

בשנת 2008 זכה, עם פרופ' אהרן רזין, בפרס וולף לרפואה על עבודתם  לגילוי התפקיד של תהליך המתילציה בבקרת הביטוי של הגנום בפעילות הביולוגית של יצורים עילאיים. עבודתו זיכתה אותו גם בפרסים נוספים, בהם פרס ישראל לחקר הביולוגיה (1991) ופרס הסטרין לביוכימיה (1979). בשנת 2003 נבחר לחבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.