זוכי פרס אמת

פרופ' אלכסנדר לויצקי


זוכה פרס אמת לשנת 2017

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: חקר הסרטן

פרופ' אלכסנדר לויצקי

מנימוקי חבר השופטים

“2017 - פרס א.מ.ת. לשנת תשע״ז בחקר הסרטן לפרופ' אלכסנדר לויצקי על מחקריו החלוצים במסלולי העברת אותות שהוכיחו כי אפשר ליצור מעכבים המשפיעים על חלבון טירוזין קינאז והתוו את הדרך לפיתוח תרופות יעילות נגד הסרטן. פרס אמת מוענק לאלה הרואים את המצוינות כדרך חיים, ואת מיצוי היכולות האישיות כציווי ליצירת עולם טוב יותר.”

קורות חיים

פרופ' אלכסנדר לויצקי נולד בירושלים ב–1940. בנעוריו היה חבר בתנועה המאוחדת. עם סיום לימודיו בתיכון הצטרף לעתודה האקדמאית, ובאוניברסיטה העברית למד כימיה ומיקרוביולוגיה. את לימודיו סיים בהצטיינות יתרה. ב–1968, לאחר סיום שירותו במערכת הביטחון, סיים בהצטיינות יתרה דוקטורט בביופיזיקה במכון וייצמן ובאוניברסיטה העברית. אחרי שלוש שנות התמחות באוניברסיטה של קליפורניה בברקלי, אצל דניאל קושלנד, חזר לארץ והתמנה לחוקר בכיר במכון ויצמן למדע. ב–1974 התמנה לפרופסור חבר. ב–1975 עבר לאוניברסיטה העברית למחלקה לכימיה ביולוגית.

בעבודתו המדעית הוביל מחקרים חלוציים: בתחום הבקרה של אנזימים תרם תרומות מרכזיות להבנת המנגנונים המולקולריים, אשר שולטים בהתנהגות החלבונים, ופיתח עם תלמידיו שיטות כמותיות. במעבדתו חָקר חלבונים ומערכות רב–חלבוניות, שמעבירות מסרים מולקולריים מחוץ לתא פנימה, וגם בתחום הזה פיתח שיטות ביוכימיות ומתמטיות חלוציות לאנליזה של תהליכי העברת המסר. מעבדתו הייתה הראשונה שזיהתה את הקולטן הביתא אדרנרגי ואת מנגנון ההפעלה של האנזים אדניליל ציקלאז. מאז 1983 עוסקת מעבדתו ביישום ההבנה המולקולרית של מסלולי העברת המסר בתאים סרטניים לפיתוח אסטרטגיות חדשות למלחמה בסרטן. הכלים הביוכימיים והכימיים שרכש מאז שנות ה–70 הביאו אותו לפיתוח מעכבי טירוזין קינאזות. ב–1988 פרסם את העבודה הראשונה, המוכיחה את קיומה של האפשרות לייצר מעכבים סלקטיביים לטירוזין קיאנזה, המגיבה לפקטור הגידול EGF. בהמשך פרסם עבודות שבהן דווח בפעם הראשונה על מעכבים לכמה קינאזות מרכזיות, בהן גם זו שהובילה לפיתוח גליבק - התרופה הראשונה שנכנסה לקליניקה בשנת 2000.

מחקריו זיכו אותו בפרסים, בהם פרס ישראל בביוכימיה, פרס רוטשילד בביולוגיה, פרס וולף ברפואה, פרס האגודה האירופית לכימיה מדיצינלית, פרס האגודה האירופית לאונקולוגיה רפואית ופרס של האגודה האמריקנית לחקר הסרטן.