זוכי פרס אמת

פרופ' אהרון רזין

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2009

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: חקר הסרטן

חקר הסרטן

פרופ' אהרון רזין

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' אהרן רזין על תרומה מדעית וחלוצית להבנת משמעות האפיגנטיקה בביטוי גנים בכלל ובמיוחד למשמעות של תהליכים אפיגנטיים חוץ גנטיים המווסתים ביטוי גנים בתאים נורמאלים ומשתנים במהלך התפתחות תהליכים סרטניים.”

ראיון אישי

אבני דרך

1935 נולד בתל אביב.
1971 מרצה בכיר, פרופסור חבר ופרופסור מן המניין לביוכימיה של התא ולגנטיקה של האדם בפקולטה לרפואה.
1980 התמנה למנהל המחלקה לביוכימיה של התא בפקולטה לרפואה ומנהל המדור הביוכימי בפקולטה.
1988 - 2014 מחזיק הקתדרה למדעי הרפואה על שם ד"ר יעקב גרינבאום באוניברסיטה העברית.
2004 פרס ישראל לביולוגיה.
2008 פרס וולף, לצידו של פרופ' חיים סידר.
2014 חבר בארגון הגנטיקה המולקולרית של האדם, בארגון האירופי לביולוגיה מולקלרית ובאקדמיה הישראלית הלאומית למדעים.

קורות חיים

פרופ' אהרן רזין נולד בתל אביב ב-1935 וגדל בפתח תקווה. את לימודיו האקדמיים החל באוניברסיטה העברית, שבה למד פיזיקה ומתמטיקה. תואר שני ושלישי השלים בביוכימיה, ובסיום לימודיו התמחה במכון הטכנולוגי של קליפורניה. ב-1971 שב לארץ והיה מרצה בכיר, פרופסור חבר ופרופסור מן המניין לביוכימיה של התא ולגנטיקה של האדם בפקולטה לרפואה. ב-1980 התמנה למנהל המחלקה לביוכימיה של התא בפקולטה לרפואה ומנהל המדור הביוכימי בפקולטה. מ-1988 הוא מחזיק הקתדרה למדעי הרפואה על שם ד"ר יעקב גרינבאום באוניברסיטה העברית. בשנות עבודתו היה פרופסור אורח במכוני מחקר בעולם. לצד עבודת המחקר היה, בין היתר, חבר הוועד המנהל של הרשות למחקר ולפיתוח באוניברסיטה העברית, יושב ראש הוועדה לתכנון ולפיתוח של הפקולטה לרפואה וחבר הוועדה המייעצת בנושא חקר גנום האדם של האקדמיה הלאומית למדעים.

מחקריו הראשונים עסקו בתחום המטבוליזם של חומצות גרעין. הוא חקר את הפגמים הביוכימיים במחלת השיגדון (גאוט) ובמחלת הפול (פביזם). בהמשך חקר את תיקון המוטציה הנקודתית בעזרת מקטע דנ"א מסונתז כימית, את חשיבות המתילציה של הדנ"א בפעילות של גנים, את תהליך יצירתן של תבניות מתילציה של גנים בודדים בשלבים שונים של התפתחות העובר ועוד.

עבודתו זיכתה אותו בפרסים ובאותות, בהם פרס ישראל לביולוגיה (2004) ופרס וולף, לצידו של פרופ' חיים סידר (2008). הוא חבר בארגון הגנטיקה המולקולרית של האדם, בארגון האירופי לביולוגיה מולקלרית ובאקדמיה הישראלית הלאומית למדעים.