זוכי פרס אמת

פרופ' משה אבלס


זוכה פרס אמת לשנת 2004

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: חקר המוח

חקר המוח

פרופ' משה אבלס

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' משה אבלס על תרומתו החלוצית לחקר המוח בתחומים רבים. מחקריו הפוריים בתחום הפיזיולוגיה החישובית הביאו לשינוי משמעותי בהבנתו של המוח, והינם המובילים בתחום זה בארץ ובעולם.”

קורות חיים

נולד בתל אביב ב-1936. אחרי שירות בנח"ל המוצנח, החל את לימודיו באוניברסיטה העברית. 

תואר מוסמך סיים בנושא השפעת הנשימה על גלי EEG בהדרכת פרופ' י"ל מגנס, שגם הנחה אותו בעבודת הדוקטורט בנושא מנגנונים לסינכרוניזציה ודה-סינכרוניזציה של ה-EEG. 

אחרי התמחות בהנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת ג'ון הופקינס, היה למרצה, אחר-כך למרצה בכיר, לפרופסור חבר ולפרופסור מן המניין בנוירופיזיולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. כמו כן היה פרופ' אורח באוניברסיטאות בשוויץ ובארצות-הברית. 

במרוצת השנים הדריך כ-20 דוקטורנטים בנושאים הקשורים לנוירופיזיולוגיה.. לצד העבודה האקדמית-מחקרית היה מנהל המחלקה לפיזיולוגיה באוניברסיטה העברית, מנהל המרכז הישראלי לפסיכוביולוגיה, מנהל המרכז הבין תחומי לחישוביות עצבית, ראש המדור למדעי החיים בקרן הלאומית הישראלית למדע ומנהל המרכז הרב-תחומי לחקר המוח על-שם גונדה (גולדשמידט) באוניברסיטת בר-אילן. 

עבודתו רבת השנים זיכתה אותו בפרסים רבים, בהם פרס בק על שלוש עבודות בדבר מנגנון האלקטרו אנצפלוגרם, פרס ראשון של I.A.P.I על עבודה בדבר ניתוח פעילות עצבית בעזרת מחשב, פרס מייסדי טבע לעבודה מצטיינת בחקר המוח חברות כבוד באגודת המדענים של אוניברסיטת גוהנס הופקינס, קתדרה ע"ש שמעון באוניברסיטת בר אילן וקתדרה בנוירופיזיולוגיה ע"ש מינה וארנס שפיגל באוניברסיטה העברית בירושלים.