זוכי פרס אמת

פרופ' מוסה יודעים

הטכניון
זוכה פרס אמת לשנת 2010

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: חקר המוח

חקר המוח

פרופ' מוסה יודעים

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' מוסה יודעים על הישגיו בתחום מדעי העצב וחקר המחלות פרקינסון ואלצהיימר שהובילו לפיתוח תרופות למחלות הקשות האלה.”

ראיון אישי

אבני דרך

1940 נולד בטהרן.
1977 עלה לארץ ומונה לתפקיד ראש המחלקה לפרמקולוגיה בפקולטה לרפואה בטכניון בחיפה.

קורות חיים

פרופ' מוסה יודעים נולד ב-1940 בטהרן. את השכלתו האקדמאית רכש באוניברסיטת מק-גיל בקנדה, ובשנת 1977 עלה לארץ ומונה לתפקיד ראש המחלקה לפרמקולוגיה בפקולטה לרפואה בטכניון בחיפה.

כחמישים שנה הוא פועל וחוקר בתחום הנויו-פסיכופרמקולוגיה. הישגיו כוללים מגוון רחב של פעילויות מדעיות, בהן מחקר תהליכים בסיסיים במוח ופיתוח תרופות חדישות לטיפול בחולים הסובלים ממחלות ניווניות. הוא היה מראשוני החוקרים שפענחו את חשיבות תפקודם של האנזימים מונואמין אוקסידאז A ו-B, של תהליכי חִמצון במוח והמטבוליזם של הברזל בתהליכי תמותת תאי-עצב דופאמינרגיים וכולינרגיים וכן בהתפתחות מחלות ניווניות של המוח, בהן פרקינסון ואלצהיימר. המחקרים האלה הובילו לגילויו של L-דפרניל (סלג'ילין, מעכב האנזים מונואמין אוקסידאז B) כתרופה יעילה לטיפול במחלת הפרקינסון. בהמשך גילה ופיתח, בשיתוף חברת התרופות הישראלית טבע, דור שני של תרופה המעכבת את האנזים מונואמין אוקסידאז B, ראסג'ילין (אזילקט), תרופה בעלת סגולות ייחודיות המשמשת כיום כטיפול למחלת הפרקינסון בארץ ובעולם (באישור ה-FDA האמריקני).

עבודתו בתחום חקר המוח ביססה את השימוש במעכבי האנזימים מונואמין אוקסידאז A ו-B כטיפול יעיל במחלות פסיכיאטריות. רבים ממחקריו מתמקדים בהבנת מנגנונים מולקולאריים בתהליכי ניוון של המוח ובתהליכי ריפוי ו"הגנה מוחית". מאחר שתהליכים ניוונים במוח מורכבים מרצף תהליכים רעילים והרסניים, המתרחשים באתרים שונים, הוא פיתח תרופות רב-תפקודיות חדשות, בעלות פעילויות פרמקולוגיות מגוונות, בהן לדוסטיג'יל (שנמצאת כיום בשלב השני של ניסויים קליניים) וסדרת תרכובות הקולטות יוֹני ברזל חופשיים, M30.

מחקריו פורסמו ביותר מ-500 מאמרים מדעיים וזיכו אותו בפרסים ובאותות כבוד, בהם פרס הרשל ריץ' מהטכניון ופרס למפעל חיים מטעם הקולג' האירופאי לנוירו-פסיכופרמקולוגיה ECNP. לאחרונה התקבל כפרופסור כבוד באקדמיה הגרמנית לאופולדינה.