זוכי פרס אמת

פרופ' ברוך מינקה

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2010

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: חקר המוח

חקר המוח

פרופ' ברוך מינקה

מנימוקי חבר השופטים

“רס א.מ.ת. מוענק לפרופ' ברוך מינקה על מחקריו פורצי הדרך המשמשים דיסציפלינה מחקרית חדשה, על מחקר בסיסי המפצח סוגיות הקשורות במחלות קשות ובריפויין ועל יצירת נדבך חשוב בהקניית תובנות מדעיות חדשות.”

ראיון אישי

אבני דרך

1940 נולד בישראל.
1973 אחרי קבלת הדוקטורט, השתלמות בארה"ב והתמחות בדיסקציה גנטית של תהליכי התמרת אותות.
1982 פרופסור חבר באוניברסיטה העברית.
1985 מחקר לחוקר מצטיין מטעם קרן וולף.
1987 פרופסור מן המניין.
2010 פרס הנסיך אסטוריאס למחקר טכנולוגי ומדעי בספרד.

קורות חיים

פרופ' ברוך מינקה נולד בישראל ב1940. את כל לימודיו השלים באוניברסיטה העברית - תואר בוגר בביולוגיה, תואר מוסמך בפיזיולוגיה ותואר דוקטור בביופיזיקה. ב-1973, לאחר קבלת הדוקטורט, השתלם בארצות הברית והתמחה בדיסקציה גנטית של תהליכי התמרת אותות. את התחום החלוצי הזה בשעתו, הביא עמו לישראל כאשר התקבל, כעבור שנתיים, לסגל האקדמי של האוניברסיטה העברית כמרצה במחלקה לפיזיולוגיה בפקולטה לרפואה, שם התמנה בהמשך לפרופסור חבר (1982) ופרופסור מן המניין (1987). כמו כן היה חוקר אורח במכון מקס פלנק לביולוגיה קיברנטית בגרמניה, שם הביא - במחקר משותף - לפריצת דרך בפיצוחה של חידה רבת שנים: מנגנון ראיית UV בזבוב. בעקבות מחקריו הוזמן לשמש פרופסור אורח גם באוניברסיטת פירדו. 

במרוצת השנים עמד בקשרי מחקר הדוקים עם חוקרים באירופה: בבריטניה (אוניברסיטת קיימברידג'), בהולנד (אוניברסיטת כרונינגן) ובגרמניה (מכון מקס פלנק, הטכניון באאכן והאוניברסיטאות: סארלנד, קרלסרוה ושטוטגרט). עד היום הוא מנהל את מרכז מינרווה להתמרה ראייתית.

שנים רבות חקר את תהליך הראייה בזבוב התסיסה (דרוזופילה), תוך שילוב של שיטות מחקר ביוכימיות, אלקטרופיזיולוגיות וגנטיות. במחלקה לנוירוביולוגיה רפואית, במכון למחקר רפואי ישראל-קנדה של האוניברסיטה העברית, המשיך במחקרו רב השנים שעוסק באפיון תעלת היונים. הוא טבע את השם TRP המשמשת מרכיב חיוני משותף במערכות חישה מרכזיות, בהן מערכות שמיעה, מגע, טעם, כאב, חישת קור וחום ועוד. מחקריו בתחום הזה סייעו בפיענוח מנגנוני חישה של יצורים חיים, כולל האדם.

מחקריו זיכו אותו בפרסים ובאותות, בהם מענק מטעם קרן פולברייט (1973), פרס מטעם קרן בת-שבע רוטשילד, מענק מחקר לחוקר מצטיין מטעם קרן וולף (1985) ופרס הנסיך אסטוריאס למחקר טכנולוגי ומדעי בספרד (2010).