זוכי פרס אמת

פרופ' חיים סומפולינסקי


זוכה פרס אמת לשנת 2016

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: חקר המוח

חיים סומפולינסקי

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' חיים סומפולינסקי על יצירת הרקע התיאורטי להבנת מנגנוני הפעולה של המוח והתנהגותן של רשתות עצבים ועל הפיכת התיאוריות למשנה סדורה באמצעות טכניקות השאולות ממכניקה סטטיסטית”

קורות חיים

פרופ' חיים סומפולינסקי

 

פרופ' חיים סומפולינסקי נולד בקופנהגן ב-1949 ועלה לארץ בשנת 1951. הוא למד בישיבת פוניביז׳, ואת לימודיו האקדמיים לתואר דוקטור בפיסיקה סיים באוניברסיטת בר-אילן במסגרת העתודה האקדמית. ב-1979, עם סיום שירותו כקצין בחיל המודיעין, נסע להשתלמות בתר-דוקטורט במחלקה לפיסיקה באוניברסיטת הרווארד, שם פיתח תיאוריה דינמית של מערכות מגנטיות לא מסודרות הקרויות זכוכיות-ספין. ב-1982 הצטרף לאוניברסיטת בר-אילן, וארבע שנים אחר כך התמנה לפרופסור מן המניין בפיסיקה באוניברסיטה העברית. בין התפקידים שמילא היה עמית מחקר במעבדות Bell בארצות הברית עד שנת 2000. מאז 2006 הוא פרופסור אורח במרכז לחקר המוח בהרווארד.  

מחקריו נחשבים חלוציים ופורצי דרך בחקר מדעי המוח העיוניים והחישוביים – תחומים בעלי חשיבות מרכזית להבנת תפקודי המוח הבריא והחולה. את דרכו בחקר המוח החל באמצע שנות השמונים כאשר פיתח, עם חנוך גוטפרוינד ודניאל עמית, שיטות מתחום זכוכיות הספין לחקירת היכולת לאגור ולשלוף זיכרון אסוציאטיבי ברשתות נוירונים. מאז המחקרים האלה עבודתו האקדמית מתמקדת בפיתוח תיאוריות ומודלים מתמטיים של מערכות עצביות, תוך שימוש בכלים מתחומי הפיסיקה ומדעי המחשב ושיתוף פעולה עם נסיינים ברחבי העולם. המחקרים שפכו אור על הדרכים שבהן מידע מיוצג, מאוחסן ומעובד במוח באמצעות פעולות מתואמות של מספר רב של תאי עצב וקשרים סינפטיים ותרמו להבנת התהליכים הדינמיים ועקרונות הפעולה של מעגלים עצביים.

הוא בעל קתדרת William N. Skirball למדעי המוח באוניברסיטה העברית. בין שאר תפקידיו נמנה עם מייסדיו של מרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח ELSC והוא עומד בראש מרכז שוורץ לחקר מדעי המוח העיוניים בהרווארד. הוא גם חבר באקדמיה האמריקנית למדעים ואומנויות ובארגון האירופאי לביולוגיה מולקולרית. מחקריו זיכו אותו בפרס לנדאו למדעי המוח, בפרס שוורץ למדעי המוח העיוניים והחישוביים של האגודה האמריקנית למדעי העצב ובפרס IBT למדעי המוח המתמטיים.