זוכי פרס אמת

פרופ' משה מוריס סולר


זוכה פרס אמת לשנת 2015

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: חקלאות

משה מוריס  סולר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' משה סולר על מחקריו הייחודיים המשלבים גנטיקה סטטיסטית עם ביוכימיה וביולוגיה מולקולרית ויישום התאוריות שלו בשיפור הטיפוח הגנטי של עופות ובקר.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' משה סולר נולד בניו יורק בשנת 1931. בן 20 סיים תואר בוגר בחקלאות באוניברסיטת רוטגרס. ב־1956 קיבל תואר דוקטור בטיפוח בעלי חיים ותואר מוסמך בסטטיסטיקה שימושית - גם הם באוניברסיטת רוטגרס. בשנת 1957 עלה לארץ וקיבל משרה של מדען בכיר בטיפוח בעלי חיים במכון וולקני ומשרת מרצה בכיר במחלקה לביולוגיה באוניברסיטת בר־אילן. בהמשך השתלם בארצות הברית בביוכימיה. בשנת 1972 שב לארץ והתקבל לעבודה במחלקה לגנטיקה באוניברסיטה העברית.

במחקריו פיתח והפיץ שיטות לאמוד את הערך הטיפוחי של פרט, המבוסס על רצף הדנ"א שלו במקום על המדידות של התכונות בפועל אצל הפרט עצמו או אצל קרוביו. בשיטה החדשנית הזאת הצליח לזהות רצפי דנ"א ייחודיים, המכונים סמנים גנטיים, אשר קל לזהות אותם. הסמנים האלה קשורים לאת"כים (אתרים של תכונות כמותיות) שקשה לזהות אותם, ובעזרתם התאפשר לו לדעת מה תהיה תרומת האת"כים לדור הבא. את השיטות האלה מכנים מיפוי את"כים–וסלקציה בעזרת סימנים. בהשראתו יושמו השיטות האלה בעשרות רבות של מעבדות ובמאות רבות של מאמרים. במעבדתו יישם עם תלמידיו ועמיתיו את השיטות האלה למיפוי את"כים במגוון מינים ותכונות חקלאיות, אשר כוללות מיפוי את"כים המשפיעים על העמידות למחלת הטריפוסומוסיס בבקר - מחלה שמונעת גידול בקר באזורים רחבים באפריקה. השיטה אפשרה לו לזהות את"כים המשפיעים על הכמות והאיכות של החלב בבקר ואת"כים המשפיעים על העמידות של תרנגולות למחלת המארק, מחלה שגורמת לדיכוי חמור של מערכת החיסון בעופות ולהפסדים רבים למשק העופות.

תוצאות מחקריו פורסמו ביותר מ־170 פרסומים ובפרקים בספרים רבים. בזכות הישגיו הוענק לו פרס על שם משה היימן בעבור קידום טיפוח הבקר בישראל. הוא נבחר עמית באגודה האמריקנית לקידום המדעים וקיבל את אות הכבוד על שם י.ל. לוש של האגודה האמריקנית למדעי החלב. כמו כן הוענק לו תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת אייווה סטייט ומאוניברסיטתפְרִיאוף לייז. בשנת 2012 נבחר עמית לחיים באגודה הבין לאומית לגנטיקה של בעלי חיים ובאגודה הישראלית לגנטיקה.