זוכי פרס אמת

פרופ' דני זמיר


זוכה פרס אמת לשנת 2015

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: חקלאות

דני זמיר

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' דני זמיר על מחקרים פורצי דרך אודות מנגנונים גנטיים אשר קובעים את אופן הבקרה של תכונות כמותיות (מורכבות) ואת יישום הידע בהשבחת צמחים.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' דני זמיר נולד בירושלים ב־1950. הוא סיים תואר ראשון בפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית בירושלים ואת תואר הדוקטור בגנטיקה והשבחה קיבל מאוניברסיטת דיוויס בקליפורניה. ב־1982 הצטרף לסגל הפקולטה לחקלאות ברחובות שם הוא פרופסור מן המניין.

מחקריו עוסקים בפיתוח גישות חדשות לניצול שונוּת גנטית, המצויה במיני בר להשבחה, כאשר צמח המודל במחקריו הוא עגבנייה. עם תלמידו יובל אשד פיתח, בדרך של הכלאות, סדרה של זני קטשופ, אשר כל אחד מכיל קטע כרומוזומלי אחר ממין בר ירוק-פרי של עגבנייה עמידה ליובש ולמליחות. שׁיטת קווי המחדר שפותחה אפשרה לתלמידו דר' אייל פרידמן להיות הראשון בעולם ששיבט גֵן לתכונה כמותית (QTL) מאורגניזם כלשהו. הידע הזה הוביל לטיפוח זן המכלוא AB2 - זן עתיר היבול, שהפך למוביל בהיקף גידולו בעולם. עם תלמידו אורי קריגר הוכיח בפעם הראשונה שגֵן יחיד יכול להיות אחראי לאון מכלוא בצמחים. הגישות והכלים שפיתח במעבדה מיושמים עתה בטיפוח מגוון גידולים חקלאיים, החיוניים לאבטחת אספקת המזון ברחבי העולם.  

ב־2003 יזם והוביל את פרויקט הגנום העולמי של הסולניים (SOL), שבמסגרתו פוענח רצף ה־DNA של עגבנייה, תפוח אדמה, פלפל, קפה וגידולים חקלאיים נוספים. הוא מונה ליועץ באוניברסיטאות ובמכוני מחקר בעולם ולמרצה אורח באוניברסיטת קורנל בארצות הברית ובאוניברסיטת סאול בקוריאה. מחקריו פורסמו ביותר מ־150 מאמרים המצוטטים בהרחבה. כמו כן הקים שלש חברות, שעוסקות בהיבטים שונים של טיפוח, והישגיו זיכו אותו בפרס קיי לחדשנות מדעית מטעם האוניברסיטה העברית (2007).