זוכי פרס אמת

פרופ' ליאו זקס ז"ל

מכון ויצמן למדע
זוכה פרס אמת לשנת 2002

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: גנטיקה

גנטיקה

פרופ' ליאו זקס ז"ל

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ' ליאו זקס על פריצת דרך בהבנת בקרת החלוקה וההתמיינות של התאים אשר מהם מתפתחים תאי דם.”

קורות חיים

פרופ' ליאו זקס נולד בלייפציג שבגרמניה ב-1924. ב-1933, עם עליית הנאצים לשלטון, היגר לאנגליה, ובסיומה של מלחמת העולם השנייה הצטרף לגרעין של תנועת נוער ציונית שביקשה להקים קיבוץ בישראל. כהכנה פנה ללימודי חקלאות, וסיים דוקטורט בגנטיקה באוניברסיטת קיימברידג'. ב-1952 עלה לארץ והצטרף למכון וייצמן למדע, שבו הקים את המחלקה לגנטיקה והיה החלוץ במחקר הגנטי כענף של המדעים הביו-רפואיים.

במחקריו בדק כיצד תאי אב מתפתחים בתרבית לסוגים שונים של תאים. ב-1963 גילה את מערכת התרבית הראשונה לשיבוט, לגידול ולהתפתחות תאי דם. באמצעות השיטה הזו גילה לראשונה את החלבונים המווסתים גידול משובט והתמיינות. הוא גם גילה שהחלבונים האלה וחומרים מסוימים אחרים מאפשרים התפתחות נורמלית בתאים לאוקמיים. התגליות האלה יצרו תחום מחקרי חדש במדעי החיים. הממצאים של מחקריו משמשים גם בסיס לשיטות חדשניות בטיפול במחלות דם ובחולי סרטן. 

במרוצת שנות עבודתו במכון וייצמן הכשיר דורות של סטודנטים, הממלאים היום תפקידים בכירים במדע ובמחקר בישראל ובעולם. הוא חבר באקדמיה הישראלית למדעים וחבר באקדמיה האמריקנית למדעים ובאקדמיה המלכותית באנגליה. הוא חתן פרס ישראל ופרס רוטשילד, והמדען הישראלי הראשון שזכה בפרס וולף. מחקריו והישגיו זיכו אותו בפרסים בינלאומיים חשובים נוספים, ביניהם דוקטור לשם כבוד ברפואה באוניברסיטת לונד בשבדיה. 

הוא ממשיך בעבודתו במכון וייצמן בתחומי המדע הבסיסי ובמחקר קליני בהמטולוגיה, באונקולוגיה ובהתפתחות תאים.