זוכי פרס אמת

פרופ' יורם גרונר


זוכה פרס אמת לשנת 2008

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: גנטיקה

גנטיקה

פרופ' יורם גרונר

מנימוקי חבר השופטים

“מחקריו תרמו תרומה מכרעת להבנה מנגנונים מולקולאריים של מחלות גנטיות. כחלוץ המחקר בגנטיקה מולקולארית של תסמונת דאון הוכיח הלכה למעשה את תיאוריית מינון-גני עודף וחשף מנגנונים מולקולאריים המביאים להתפתחותן של תופעות קליניות הקשורות בתסמונת הזו. מחקריו גם תרמו להבנת תהליכים בהתפתחות מחלת אלצהיימר ומחלת ניוון שרירים.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' יורם גרונר נולד וגדל בתל-אביב. הוא למד בתיכון חדש ושירת בנח"ל המוצנח. את לימודיו האקדמיים סיים בהצטיינות יתרה – תואר בוגר ומוסמך בביוכימיה (האוניברסיטה העברית) ותואר דוקטור בביולוגיה מולקולארית (מכון ויצמן). ב-1975, עם שובו מהשתלמות בבית הספר לרפואה על שם אלברט איינשטיין בניו יורק, הצטרף לסגל במכון ויצמן. ב-1980 הוענק לו תואר פרופ' חבר, וב-1987 – פרופ' מן המניין. שנה אחר-כך נבחר לעמוד בראש הקתדרה לחקר הגנטיקה של הסרטן. הוא עמד בראש המחלקה לגנטיקה מולקולארית. כיהן שמונה שנים כסגן נשיא מכון ויצמן וממלא מקומו וכחבר בוועד המנהל של חברת ידע. כיום הוא עומד בראש קבוצת מחקר פעילה במחלקה לגנטיקה מולקולרית והוא ראש המכון לחקר הסרטן על שם מורוס וראש המרכז ע"ש קקסט לגנטיקה רפואית. הוא גם חבר בוועד המנהל של מכון ויצמן וחבר האקדמיה הישראלית למדעים.

מחקריו תרמו תרומה מכרעת להבנה מנגנונים מולקולאריים של מחלות גנטיות. כחלוץ המחקר בגנטיקה מולקולארית של תסמונת דאון הוכיח הלכה למעשה את תיאוריית מינון-גני עודף וחשף מנגנונים מולקולאריים המביאים להתפתחותן של תופעות קליניות הקשורות בתסמונת הזו. מחקריו גם תרמו להבנת תהליכים בהתפתחות מחלת אלצהיימר ומחלת ניוון שרירים.

עבודתו המדעית זיכתה אותו בפרסים רבים, בהם פרס גלסברג של המועצה המדעית במכון ויצמן, פרס טבע במדעי החיים ופרס לנדאו למדע ומחקר. הוא היה פרופ' אורח באוניברסיטאות ומכונים בעולם והוא חבר בארגונים ובאגודות בינלאומיות בתחומו.

משפט: פרס אמ"ת מוענק לפרופ' יורם גרונר על מחקריו פורצי הדרך בביולוגיה המולקולרית של תסמונת דאון, אשר הוכיחו את התיאוריה של מינון-גני עודף בטריזומה של כרומוזום 21, על תרומותיו המרכזיות להבנת המנגנונים של מחלות גנטיות באדם ועל תפקידו המכריעלתרומת מדינת ישראל בפרויקט הבינלאומי לפענוח גנום האדם.