זוכי פרס אמת

פרופ' חנה אנגלברג -קולקה


זוכה פרס אמת לשנת 2018

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: גנטיקה

פרופ' חנה אנגלברג קולקה

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת מוענק לפרופ’ חנה אנגלברג-קוקלה על מחקריה פורצי הדרך בגנטיקה של חידקים. עבודתה החלוצית, יצרה הד עולמי יוצא דופן והראתה מנגנונים חדשים לתרגום חלבונים בתנאי עקה, אשר יוכלו בעתיד לשמש כבסיס לפיתוח חומרים אנטיביוטיים חדשים.”

קורות חיים

פרופ' חנה אנגלברג-קולקהנולדה בווינה בשנת 1932 ועלתה לארץ כאשר הייתה בת שמונה. בנעוריה הייתה חברה בתנועה המאוחדת. את שירותה הצבאי העבירה במסגרת הנח״ל בקיבוץ מעין ברוך שבגליל העליון. בתקופה הזו הייתה מהמורים הראשונים בבית הספר העממי שבקרית שמונה. בהמשך למדה מיקרוביולוגיה וביוכימיה באוניברסיטה העברית. ב־1964 סיימה את עבודת הדוקטורט שלה על מנגנון הפעולה של החומר האנטיביוטי סטרפטומיצין. את לימודי הבתר-דוקטורט עשתה בבית הספר לרפואה ע״ש אלברט איינשטיין בניו יורק. ב־1963 חזרה לארץ והצטרפה לסגל של המחלקה לביולוגיה מולקולרית בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית. משנת 1985 היא פרופסור מן המניין במחלקה למיקרוביולוגיה וגנטיקה מולקולרית.

עבודתה בגנטיקה המולקולרית של חידקים הובילה למחקרים חלוציים בכיוונים שונים: פיתוח שיטה לקביעת הומולוגיה של רצפי חומר גנטי, שהייתה הראשונה בתחום הביו-אינפורמטיקה. בין היתר, עסקה גם בהשפעות של סביבת הצופן ותנאי לחץ על קריאת הצופן הגנטי, בגילוי הגֵנים המכונים mazEF - מערכת הטוקסין-אנטיטוקסין הכרומוזומאלית הראשונה שתוארה - ופתיחת התחום של מערכות טוקסין-אנטי טוקסין, שחוקרים אחרים מצאו בהמשך על הכרומוזום של כל החיידקים. mazEF מופעל בתנאי עקה וגורם למוות מתוכנת בחיידקים, וזו מערכת המוות המתוכנת הראשונה שנמצאה בחיידקים. הטוקסין MazF מופעל בתנאי לחץ וגורם ליצירת מערכת תרגום מיוחדת, המייצרת חלבונים שגורמים למוות. כמו כן, עסקה בבידודם של פפטידים, המכונים EDF ואשר מופרשים מתאי החיידקים ומביאים למותם של חיידקים אחרים. הפפטידים האלה משמשים בסיס לאנטיביוטיקה חדשה, שנחקרת במעבדה.

מחקריה זיכו אותה בפרסים ובאותות, בהם פרס האגודה הישראלית למיקרוביולוגיה, חבר נבחר של האגודה האמריקנית למיקרוביולוגיה, פרס הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, פרס אילנית-קציר מטעם האגודה הישראלית לביולוגיה ניסוייתותואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת וינה במלאת 650 להיווסדה.