זוכי פרס אמת

פרופ' גדעון רכבי

אוניברסיטת תל אביב
זוכה פרס אמת לשנת 2013

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: גנטיקה

חקר מחלות תורשתיות וסרטן

פרופ' גדעון רכבי

מנימוקי חבר השופטים

“על הישגיו פורצי הדרך בחקר מחלות תורשתיות וסרטן ועל היותו מודל לרופא-חוקר, אשר רואה לנגד עיניו את החולה במיטת האשפוז ואת מבחנת הניסוי כמרחב אחד.”

ראיון אישי

אבני דרך

1981 קיבל תואר דוקטור לרפואה מאוניברסיטת תל-אביב.
1987 תואר דוקטור לפילוסופיה ממכון ויצמן למדע.
1990 קודם לפרופסור חבר.
1996 קודם לפרופסור מן המניין.
2000 ייסד את מעון מריון ואלי ויזל לרפואה תומכת והוספיס לילדים חולי סרטן.
2003 הקים את מרכז שיבא לחקר הסרטן.
2013 יזם וייסד מרכז לרפואה אישית מבוססת גנים במרכז הרפואי שיבא.

קורות חיים

נולד בישראל בשנת 1953. הוא שירת כקצין בצה"ל ונפצע במלחמת יום הכיפורים. בשנת 1981 קיבל תואר דוקטור לרפואה מאוניברסיטת תל-אביב, ובשנת 1987 - תואר דוקטור לפילוסופיה ממכון ויצמן למדע.

הוא התמחה והוסמך בשלושה תחומי התמחות רפואיים: רפואת ילדים, המטולוגיה והמטולוגיה-אונקולוגיה של ילדים. בשנת 1990 קודם לפרופסור חבר, ושש שנים אחר-כך לפרופסור מן המניין. במסגרת תפקידיו הוא הופקד על קתדרת שפירו לממאירויות המטולוגיות וקתדרת ג'רסי באונקולוגיה מטעם אוניברסיטת תל-אביב. בין היתר היה ראש החוג להמטולוגיה בבית הספר לרפואה ע"ש סאקלר וראש מרכז חקר הביולוגיה של הסרטן באוניברסיטת תל-אביב. בהמשך הקים וניהל את המחלקה להמטולוגיה, אונקולוגיה והשתלת מח עצם בילדים במרכז הרפואי ע"ש שיבא, פיתח מעבדה לגנטיקה של הסרטן והקים את היחידה לגנומיקה. בשנת 2000 ייסד את מעון מריון ואלי ויזל לרפואה תומכת והוספיס לילדים חולי סרטן. בשנת 2003 הקים את מרכז שיבא לחקר הסרטן ומאז הוא מנהל אותו. בשנת 2013 יזם וייסד את המרכז לרפואה אישית מבוססת גנים במרכז הרפואי שיבא.

תרומותיו העיקריות בגנטיקה הן זיהוי תפקידם של אלמנטים גנטיים ניידים בהפעלת גנים גורמי סרטן ופענוח שינויים נרחבים ברצפי הטרנסקריפטום ההומני על ידי עריכת רנ"א ומתילציית רנ"א. את ממצאי עבודתו פרסם ביותר מ-400 מאמרים בכתבי עת מובילים, ומחקריו זיכו אותו בפרסים ובמענקי מחקר, בהם פרס קנדי מטעם מכון ויצמן למדע, פרס אוהלו למחקר לויקמיה, פרס אלקלס למדען מצטיין ברפואה, פרס חיים שיבא לרופא יוצא דופן, פרס מ' שני לחזון ברפואה ופרס למצוינות במחקר בתחום הרפואה והגנטיקה על שם בויטלר. קבוצת המחקר שלו נבחרה לשני מרכזי מצוינות בנושאי מחקרו: רגולציה של גנים במחלות הומניות מורכבות ותפקיד הכרומטין ומודיפיקציית רנ"א ורנ"א שאינו מקודד בבקרת גנים בהתפתחות ומחלה.