זוכי פרס אמת

פרופ' בת שבע כרם

אוניברסיטה עברית ירושלים
זוכה פרס אמת לשנת 2008

בקטגוריה: מדעי החיים
בתחום: גנטיקה

גנטיקה

פרופ' בת שבע כרם

מנימוקי חבר השופטים

“פרס א.מ.ת. מוענק לפרופ' בת-שבע כרם על תרומתה המדעית להבנת המנגנונים הגנטיים של מחלות תורשתיות שכיחות באדם, על היותה שותפה מרכזית בזיהוי הגן האחראי לסיסטיק-פיברוזיס ובהבנת הבסיס המולקולרי למחלה, על תרומתה המרכזית לחקר אתרים שבירים בגנום ומעורבותם במחלות שונות ועל תפקידה המכריע בפעילות ציבורית למען קידום חקר גנטיקת האדם במדינת ישראל.”

ראיון אישי

קורות חיים

פרופ' בת שבע כרם נולדה בתל-אביב בשנת 1955. אחרי שירותה הצבאי כקצינה החלה ללמוד ביולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. ב-1979 סיימה בהצטיינות תואר בוגר ועברה ישירות למסלול לימודים לדוקטורט במחלקה לגנטיקה. בשנת 1986 הוענק לה תואר דוקטור. בתום הלימודים השתלמה למשך שלוש שנים במחלקה לגנטיקה של בית החולים לילדים בטורונטו, ובה עבדה עם קבוצת מחקר אשר זיהתה את הגן הגורם לסיסטיק-פיברוזיס.

עם חזרתה לישראל ב-1990 מונתה למרצה בכירה במחלקה לגנטיקה באוניברסיטה העברית. באותה עת הקימה את המרכז הלאומי למחקר גנטי של מחלת הסיסטיק-פיברוזיס. תוצאות עבודתה מאפשרות זיהוי נשאי סיסטיק-פיברוזיס ומניעת המחלה באמצעות אבחון מוקדם בתקופת ההיריון. בסוף שנות התשעים יזמה מחקרים להבנת המנגנון המסתתר מאחורי מבנה הכרומוזום ופעילותו. מחקריה עוסקים גם במעורבותם של אתרים שבירים בהתפתחות מחלת הסרטן.

בשנת 1998 הייתה לפרופ' חבר, ומשנת 2003 היא פרופ' מן המניין. במרוצת השנים מילאה תפקידים חשובים באוניברסיטה ומחוצה לה, והייתה, בין היתר, ראש היחידה לגנטיקה וראש המרכז הלאומי לאנליזות גנומיות. כמו כן הייתה חברה בועדות מייעצות שונות. בשנת 2007 מונתה לנשיאת האגודה הישראלית לגנטיקה. כמו כן היא חברה במכונים ובמוסדות שונים באירופה העוסקים בחקר הגנום האנושי.

עבודתה זיכתה אותה בפרסים ואותות רבים, בהם פרס יולודן על תרומתה לרפואה (1993), פרס טבע על מצוינות בחקר הגנום האנושי (1993) ופרס אַבּיש-פרנקל על מצוינות במדעי החיים (2004).